Osmdesátiminutová skladba Patterns in a chromatic field patří k nejlepším, které Feldman vytvořil, a její přitažlivost pro interprety už třetí generace se zdá být přímo úměrná neokázalé virtuozitě, jíž vyžaduje. Brněnská premiéra zazní v ikonickém prostředí hlavního obytného prostoru vily Tugendhat v podání Matthiase Lorenze (cello) a Miroslava Beinhauera (klavír).
Prodej vstupenek
Vstupné: 400 Kč/osoba. Kapacita omezena, předchozí zakoupení vstupenky nutné.
Vstupenky lze od 24. listopadu 2022 zakoupit ZDE.
Prohlídka interiéru není součástí programu.
Matthias Lorenz
Matthias Lorenz se narodil v roce 1964 v Bensheimu v okrese Bergstrasse. Hru na violoncello studoval ve Frankurtu nad Mohanem u Gerharda Mantela. Ještě před započetím studia se rozhodl zaměřit na soudobou hudbu a ačkoliv nebylo možné její interpretaci studovat jako hlavní obor, mohl se jí dostatečně věnovat díky poměrně benevolentně nastavenému studijnímu programu. Po dokončení studií se stal violoncellistou na volné noze a věnoval se především provozování soudobé hudby. Kromě toho je také aktivní i v jiných hudebních oblastech – v okrajových žánrech rocku a popu (společně s Albrechtem Kunzem a Irminem Schmidtem, členem kapely Can), jevištní hudbě (která mimo jiné zahrnovala spolupráci např. s Frankfurtským baletem) nebo improvizaci. K jeho sólové činnosti se postupně připojilo působení v komorních souborech jako jsou Elole Piano Trio a Ensemble Courage. Od roku 2011 je členem Ostravské bandy.
Miroslav Beinhauer
Miroslav Beinhauer (*1993) se jakožto klavírista a hráč na šestinotónové harmonium zaměřuje na soudobou hudbu a hudbu 20. století. Spolupracoval se skladateli jako např. Klaus Lang, Bernhard Lang, Georg Friedrich Haas, Marc Sabat nebo Petr Bakla, zúčastnil se festivalů jako např. musikprotokoll, Struny podzimu, Ostravské dny, Moravský podzim, Janáček Brno, Hudební fórum Hradec Králové a vystoupil s orchestry a ansámbly včetně Janáčkovy Filharmonie Ostrava, Filharmonie Hradec Králové, Kubínového kvarteta, Ensemble for New Music Tallinn, Brno Contemporary orchestra nebo String Noise. Mezi jeho významná provedení patří Klavírní koncert č. 2 Magnuse Lindberga (dirigent Heiko Mathias Förster) nebo Klavírní koncert Esa-Pekky Salonena (dirigent Marko Ivanović). Beinhauer je také vyhledávaným komorním hráčem, je členem Ostravské Bandy (spolupráce s dirigenty jako Bruno Ferrandis, Johannes Kalitzke, Petr Kotík nebo Owen Underhill). V poslední době se podílel na několika studiových nahrávkách včetně dvou sólových CD se skladbami Petra Bakly a Milana Knížáka. Pravidelně také natáčí pro Český rozhlas.
Miroslav Beinhauer je jediným na světě, kdo dokáže hrát na unikátní šestinotónové harmonium Aloise Háby. Jeho zájem o tento nástroj začal v roce 2018 premiérou Hábovy šestinotónové opery Přijď království Tvé, pokračoval premiérovým nastudováním a nahráním jediného sólového opusu pro tento nástroj – Šest skladeb pro šestinotónové harmonium op. 37.