ICONIC HOUSES, mezinárodní nezisková síť spojující architektonicky významné památky 20. století, tzv. house musea, vznikla v roce 2012 z iniciativy Nataschy Drabbe, nizozemské historičky architektury a manažerky kulturních projektů. Organizace aktuálně zaštiťuje necelé dvě stovky takových staveb po celém světě a uvádí je na webových stránkách iconichouses.org – v drtivé většině případů se domy nacházejí v Evropě a Severní Americe. Brněnská vila Tugendhat je jedním ze zakládajících členů.
Výstava vůbec poprvé na jednom místě představuje zajímavý souhrn osmnácti nejvýznamnějších českých domů-muzeí – památek architektonické moderny z let 1906 až 1958. Dvanáct z osmnácti prezentovaných domů patří ke členům prestižní mezinárodní sítě ICONIC HOUSES. Návštěvníci se mohou seznámit s památkami moderní architektury nacházejícími se v administrativních a průmyslových centrech jako je Brno, Praha nebo Plzeň, ale také v dalších, menších městech v České republice.
Vernisáž: úterý 16. 1. 2024, 18:00
Konání výstavy: 17. 1. – 7. 4. 2024 (přístupná bez rezervace zdarma út–ne 10:00–18:00)
Výstava je situována v technickém podlaží vily Tugendhat.
Koncepce výstavy: Maria Szadkowska, Muzeum města Prahy, Studijní a dokumentační centrum Norbertov
Supervize: Natascha Drabbe, ředitelka ICONIC HOUSES
Kurátor za vilu Tugendhat: Michal Kolář, Muzeum města Brna, Studijní a dokumentační centrum – vila Tugendhat
Grafické řešení: Markéta Othová, Milena Havlíčková
Produkce: Zuzana Hronková
Jazyková redakce: Miloslava Vajdlová
Texty a fotografie: Adolf Loos Apartment and Gallery, Galerie hlavního města Prahy, Kaplický Centre, Moravská galerie v Brně, Muzeum města Brna, Muzeum města Prahy, Muzeum věžáků Kladno, Památník Lidice, Plzeň – TURISMUS, Vila Stiassni, Vila Volman, Winternitzova vila, Západočeská galerie v Plzni
Tisk: Indigoprint, Praha