Přijďte najít tvary známé i zcela nově objevené, jako vystřižené z obrázkové encyklopedie či probuzené z našeho nočního snění. Vysvoboďte z papíru divokou zvěř, oblíbené ovoce ze zahrady u babičky, vlny a mraky plujícící po obloze, geometrické tvary z neznámých galaxií. Vdechneme jim nový život a spojíme je do fantastických příběhů. Autorka: Barbora Satranská, tvůrkyně autorských komiksů a ilustracíhttps://www.instagram.com/barasatranska/ Začátek v 10:00 v technickém podlaží vily Tugendhat. Délka …
Zabydli vilu! – workshop s Jakubem Plachým k výstavě KONTURY
Každý otevírací den je vila Tugendhat plná návštěvníků a turistů z celého světa, kteří obdivují prázdné poličky, židle a křesla, se kterými se nesmí hýbat, postele, ve kterých nikdo nespí. Co by se stalo, kdybyste se do domu nastěhovali s vaší rodinou nebo kamarády? Jak by vypadaly krásné funkcionalistické strohé prostory vily, kdyby je obývala pětičlenná rodina? Kam by …
Jak se schovat v komiksu – workshop s Vojtěchem Šedou k výstavě KONTURY
Přijďte objevit základní principy komiksového vyprávění. Průvodci příběhem vily Tugendhat nám budou děti Hanna, Ernst a Herbert Tugendhatovi. Zahrajeme si na schovávanou ve vile, budeme se schovávat také v ilustracích a komiksových oknech, přeskakovat po bublinách rozhovorů a na základě našich zážitků vytvoříme vlastní příběhy i jejich postavy. Autor: Vojtěch Šeda, komiksový tvůrce a ilustrátor knih pro děti i dospěléhttps://www.instagram.com/vojtech.seda/?hl=en Začátek v 10:00 v technickém …
KONTURY
Každý z autorů používá ke svému vyjádření specifickou techniku a vyznačuje se svébytným uměleckým jazykem. Pod kurátorským vedením zvolili i rozdílný přístup k vlastní interpretaci vily v její mnohovrstevnatosti a zpracovali dílčí témata, která jsou nejbližší jejich zájmu. Výsledkem je pestrá škála pohledů na vilu Tugendhat coby východisko k dalšímu zkoumání možností prezentace a vystavování architektury samé. Nově vzniklá série ilustrací má ambici představit tyto …
Nekonečno sluncí v zahradě – workshop s Veronikou Vlkovou k výstavě KONTURY
Prostorem se vlní řeč odstínů barev světla, protéká mezi dětmi, dospělými a zahradou plnou rostlinných těl. Co máme společného a jak spolu můžeme živě komunikovat? Pomocí pozorování všemi smysly, řízené imaginace a otevřené formy společného díla, budeme prozkoumávat nejjemnější rozdíly konkrétního světelného prostoru a jejich možnosti v říši představivosti. Autorka: Veronika Vlková, ilustrátorka a vedoucí Ateliéru malířství 3 na FaVU VUT …
Komentovaná prohlídka výstavy „Starting at Zero“
Název výstavy „Starting at Zero“ (Začínat od nuly) odkazuje na slova Anni Albers, která v roce 1933 uprchla před nacistickým pronásledováním a v USA se jí podařilo najít nový domov. Tato výstava představuje díla tří významných designérek Bauhausu – Anni Albers, Otti Berger a Lilly Reich – společně s rakousko-britskou keramičkou Lucií Rie. Tyto ženy byly průkopnicemi avantgardy, avšak po nástupu …
Starting at Zero
Výstava „Starting at Zero” se poprvé zaměřuje na obtížné období, kterým musely procházet tyto avantgardní designérky, když se v důsledku vzestupu nacismu v Evropě ve 30. a 40. letech 20. století znovu snažily najít své místo ve světě. Jejich dílo dnes bezpochyby patří k tomu nejvýraznějšímu a nejtrvalejšímu, co ve 20. století v oblasti umění a designu vzniklo. Anni Albers a Otti Berger byly spolužačkami na Bauhausu …
Středy v Muzeu: Rafi Segal | Architecture Dialogues – setkání s architektem
Prostřednictvím autorských náčrtů, kreseb, plánů, modelů a videoprojekcí jsou prezentovány podnětné koncepty Rafiho Segala, které vznikly jako reakce k nově vznikajícím formám současné domesticity a zároveň zpochybňují konvenční představy o soukromém a kolektivním prostoru. Příklad vystaveného projektu Carehaus v Baltimoru a Chicagu přetváří konvenční architektonickou typologii staveb s pečovatelskou službou tím způsobem, že zavádí nový model co-housingu pro seniorky, seniory a osoby s různým typem …
Rafi Segal | Architecture Dialogues
Prostřednictvím autorských náčrtů, kreseb, plánů, modelů a videoprojekcí jsou prezentovány podnětné koncepty Rafiho Segala, které vznikly jako reakce k nově vznikajícím formám současné domesticity a zároveň zpochybňují konvenční představy o soukromém a kolektivním prostoru. Projekty jsou prezentovány s důrazem na skutečnost, jak významné je pečlivé hledání vhodného umístění budov do jejich okolí, ať už v rámci městského nebo venkovského prostředí. „Dialogy“ v tomto …
ICONIC HOUSES. Ikony české avantgardy. Autenticita a stylová diverzita
ICONIC HOUSES, mezinárodní nezisková síť spojující architektonicky významné památky 20. století, tzv. house musea, vznikla v roce 2012 z iniciativy Nataschy Drabbe, nizozemské historičky architektury a manažerky kulturních projektů. Organizace aktuálně zaštiťuje necelé dvě stovky takových staveb po celém světě a uvádí je na webových stránkách iconichouses.org – v drtivé většině případů se domy nacházejí v Evropě a Severní Americe. Brněnská vila Tugendhat je jedním …
Pavilon A – konstrukce / prostor Rozkutálený advent ve vile Tugendhat
Představte si, co se stalo! Ve vile v noci řádil nezbedný šotek Zlatan a natropil nám tady velký nepořádek. Rozprášil i písmenka na výstavě o pavilonu na brněnském výstavišti! Ztratila se hlavně áčka. Zlatan na ně asi trochu žárlí, protože sám je až na konci abecedy. Například z haly se mávnutím noci stala HL, z garáže GRŽ a z terasy TERS. Představte si …
Pavilon A – konstrukce / prostor Komentovaná prohlídka Pavilonu A na výstavišti
Přijďte sami pocítit monumentální působení prostoru ústředního Obchodně-průmyslového paláce na brněnském výstavišti tak, jak jej popsal při zahájení Výstavy soudobé kultury v Československu v roce 1928 architekt, scénograf a grafik Zdeněk Rossmann. Dozvíte se více o smělé konstrukci nosných oblouků podle návrhu inženýra Jaroslava Valenty, ale i o historickém vývoji a proměnách dnešního Pavilonu A, ikonické stavby meziválečné funkcionalistické architektury v Brně. Komentovanou prohlídku …
Pavilon A – konstrukce / prostor
Hlavní výstavní palác brněnského výstaviště sklidil po svém dokončení v roce 1928 obdiv současníků a svým progresivním konstrukčním řešením i působivou architektonickou formou okouzluje dodnes. Pro dojem z interiérů byl pavilon A přirovnáván ke katedrále, a tento monumentální účinek neumenšily ani četné stavební úpravy, kterými budova za dobu své existence prošla. Hmota pavilonu s centrální Rotundou a dvěma halami prolomenými bočními křídly tvoří výchozí …
Miloš Budík – Jsem fotograf
Budíkovo jméno je již od padesátých let dvacátého století neodmyslitelně spjato s vilou Tugendhat, která nyní představuje jeden z jeho nejslavnějších fotografických souborů. Počátkem roku 1956 vstoupil Miloš Budík s fotoaparátem do zdánlivě nenápadného, poněkud zvláštního domu v Černopolní ulici 45 v Brně. Na tuto adresu byl vyslán redakcí deníku Rovnost, s níž tehdy jako začínající fotograf spolupracoval. Netušil, že soubor …
Přednáška Adama Hudce: Epidermitektura
Veškeré přirozeně se vyskytující skvrny na fasádách jsou obvykle považovány za nečistoty a jsou neustále odstraňovány. K čemu dojdeme, pokud se začneme zajímat, jak mají vypadat vnější povrchy budov a proč? Jak to může prohloubit naše chápání toho, co na nich roste? Tato přednáška představí tenkou vrstvu mikroorganismů na architektonických površích – fenomén, který nazýváme Epidermitektura, se zabývá …
Komentovaná prohlídka výstavy Jaroslav Šmídek: nábytek a interiérová tvorba
Kurátorky výstavy Dagmar Koudelková a Karolína Kouřilová Vás provedou aktuální dočasnou výstavou nábytku a návrhů interiérů architekta a designéra Jaroslava Šmídka (1923–2005). Vstup na komentovanou prohlídku je zdarma, bez rezervace. Komentovaná prohlídka proběhne v technickém podlaží v přízemí vily. Prohlídka obytných interiérů vily není součástí programu. Více o výstavě zde.
Přednáška Značka „Šmídek“: nábytek prověřený léty
Kurátorky výstavy Dagmar Koudelková a Karolína Kouřilová podrobněji představí stále aktuální nábytkovou a interiérovou tvorbu architekta a designéra Jaroslava Šmídka (1923–2005). Na přednášku naváže komentovaná prohlídka výstavy. Vstup na přednášku je zdarma, bez rezervace. Přednáška proběhne v technickém podlaží v přízemí vily. Prohlídka obytných interiérů vily není součástí programu. Více o výstavě zde.
Jaroslav Šmídek: nábytek a interiérová tvorba
Vernisáž: úterý 2. 5. 2023, 18.00Výstava: 3. 5. – 4. 6. 2023 (přístupná bez rezervace út–ne 10:00–18:00)Přednáška s komentovanou prohlídkou výstavy: 18. 5. 2023, 18.00Komentovaná prohlídka výstavy: 31. 5. 2023, 16.30 Pořadatelé: Muzeum města Brna; Národní centrum nábytkového designu, o. p. s.Kurátorky výstavy: Dagmar Koudelková, Karolína KouřilováKurátor vily Tugendhat: Michal KolářGrafické řešení: Matěj DoleželArchitektonické řešení: POSTROPPřeklad: Kateřina BáňováProdukce a PR: Barbora Benčíková, Petr Dvořák, Ludmila Haasová, Michal …
Epidermitektura
Adam Hudec je výzkumník/umělec/architekt a doktorand na Akademii výtvarných umění ve Vídni, který se ve svém multidisciplinárním výzkumu zaměřuje na fyzické teritorium, které často dekonstruuje pomocí souboru dat, aby odhalil neočekávané a skryté anomálie. Působí na pomezí umění, vědy a architektury, kde se interdisciplinarita stala nástrojem ke zkoumání skrytých a neviditelných fenoménů životního prostředí. Více o výstavě zde. 28. 2. 2023, 18:00 …
INSPIRACE 4: Villa(in)
Zuza Golińska (PL) v novém projektu navrženém speciálně pro vilu Tugendhat sestavila minimalistickou podlahovou kompozici. Lesk nerezových objektů ležících na podlaze přesouvá naši pozornost; místo hledání soch na podstavcích se musíme dívat pod nohy, abychom na ně nešlápli. Každý kruhový tvar je individuální, přesto zůstává v neoddělitelném vztahu k ostatním kruhům. Estetika Piercerů odkazuje ke šperkům na tělo, …
INSPIRACE 3: Custom made
Andi Schmied je vizuální umělkyně a architektka žijící v Budapešti, která vystudovala Bartlett School of Architecture v Londýně. V centru pozornosti jejích instalací, videí a tištěných prací je architektonické rámování sociálního prostoru. Odhaluje nečekané lidské chování a městské anomálie – místa, která se z toho či onoho důvodu neřídí konvenční logikou, a přesto zůstávají součástí naší městské krajiny. Jedná se o různé oblasti, které se …
INSPIRACE 2: Graphic of the Space
Hlavním východiskem tvorby Petry Gell je zkoumání možných interakcí mezi prostorem a plochou či působení barev a kompozic na diváka. Často využívá stavební materiály a jejich barevnost původně určenou k ryze pragmatickým účelům, která je běžně skryta pod fasádou (např. zateplovací folie a polystyreny). Svými site-specific instalacemi na pomezí grafiky/obrazu/objektu zasahuje do architektonického prostoru a klade tak jeho základní stavební prvky do nových …
MIES / TUGENDHAT / SANDALO / KALIVODA
Návštěvníci výstavy mohou zhlédnout vedle autentické plánové dokumentace také originální fotografie vily Tugendhat, které pořídil na přelomu let 1930/1931 Rudolf Sandalo ml. Právě jeho snímky zásadním způsobem přispěly k okamžitému světovému věhlasu tohoto domu. Prezentována je řada dobových dokladů vztahujících se k vile, jejím stavebníkům či architektovi. Prostřednictvím fotografií a filmového dokumentu nahlédnou také do brněnské výstavy díla architekta …
ARTIST TALK: Petra Gell & Bernadette Krejs
Petra Gell a Bernadette Krejs provedou návštěvníky výstavou a také vybranými aspekty vily Tugendhat, které vstupují do dialogu se site specific dílem Petry Gell. Diskuze proběhne v anglickém jazyce na zahradní terase vily (v případě hezkého počasí) a ve výstavním prostoru v technickém podlaží.Vstup je zdarma, bez nutnosti rezervace. Rakouská umělkyně Petra Gell vystudovala Malbu a grafiku, Vizuální studia a Textilní design na …
ARTIST TALK: Marit Wolters & Antje Prisker
Antje Prisker a Marit Wolters provedou návštěvníky výstavou a také vybranými aspekty vily Tugendhat, které vstupují do dialogu se site specific dílem Marit Wolters: od technických místností, přes sofistikované materiály domu či snahu propojit interiér a exteriér / přírodu a architekturu, až po sloupy ocelového skeletu budovy. Vycházejíc z instalace Marit Wolters sestávající z válcových soch z pórobetonu seskupených do různých formací v suterénu vily …
INSPIRACE 1: Home Grounds – Grete’s Legacy
Marit Wolters se ve své tvorbě zabývá vztahem mezi přírodou a architekturou a různorodými aspekty jejich prolínání. Hlavní roli v jejích instalacích často hrají jednotlivé materiály, zkoumání jejich vlastností, lokální materiálová historie či téma recyklace v umělecké tvorbě. Ve vile Tugendhat Marit naváže na svou výzkumnou stáž v Bauhausu v Desavě v roce 2017, během které vznikla série artefaktů ve formě sloupů z pórovitého …
Speciální komentované prohlídky vily: Tomáš Flimel
Architekti představí záměr památkové obnovy, restaurátoři okomentují provedené postupy a technologie obnovy interiéru.Součástí prohlídek je i vstup do výstavy o památkové obnově v technickém podlaží vily. 15. 3. 2022, 16:00 – vyprodánoŘeditelka vily Tugendhat Iveta Černá a architekt Ivan Wahla provedou návštěvníky vilou. 22. 3. 2022, 17:30 – vyprodánoRestaurátor Petr Miklíček seznámí návštěvníky s obnovou a restaurováním keramických obkladů a dlažeb. 26. 4. 2022, 17:30 – vyprodánoRestaurátor Tomáš Flimel …
Speciální komentované prohlídky vily: Petr Miklíček
Architekti představí záměr památkové obnovy, restaurátoři okomentují provedené postupy a technologie obnovy interiéru.Součástí prohlídek je i vstup do výstavy o památkové obnově v technickém podlaží vily. 15. 3. 2022, 16:00 – vyprodánoŘeditelka vily Tugendhat Iveta Černá a architekt Ivan Wahla provedou návštěvníky vilou. 22. 3. 2022, 17:30 – vyprodánoRestaurátor Petr Miklíček seznámí návštěvníky s obnovou a restaurováním keramických obkladů a dlažeb. 29. 3. 2022, 17:30 – vyprodánoRestaurátor Tomáš Flimel …
Speciální komentované prohlídky vily: Iveta Černá, Ivan Wahla
Architekti představí záměr památkové obnovy, restaurátoři okomentují provedené postupy a technologie obnovy interiéru.Součástí prohlídek je i vstup do výstavy o památkové obnově v technickém podlaží vily. 15. 3. 2022, 16:00 – vyprodánoŘeditelka vily Tugendhat Iveta Černá a architekt Ivan Wahla provedou návštěvníky vilou. 22. 3. 2022, 17:30 – vyprodánoRestaurátor Petr Miklíček seznámí návštěvníky s obnovou a restaurováním keramických obkladů a dlažeb. 29. 3. 2022, 17:30 – vyprodánoRestaurátor Tomáš Flimel …
RE.STORATION.2010.2012
Při památkové obnově byl kladen důraz na dochování původních materiálů i technického vybavení v zájmu co největší míry autenticity památky. Cíle památkové obnovy a restaurace stavby si definovali sami architekti ze Sdružení pro vilu Tugendhat: a) záchrana a významné prodloužení života památky jako dochovaného originálu; b) preparace a rekonstrukce původního stavu domu tak, jak jej navrhl Ludwig Mies van der …
INTERPRETACE 7: STAVEBNÍ ORGANISMUS
„Účel stavby jí dává její skutečný smysl. (…) Obytný dům by měl sloužit pouze k bydlení. Umístění stavby, její poloha vůči slunci, uspořádání prostor a stavební materiály jsou základními faktory pro vytvoření obytného domu. Z těchto podmínek musí být vytvořen stavební organismus.“ Tyto myšlenky vyjádřil Ludwig Mies van der Rohe v roce 1924 a plně je uplatnil na brněnské vile. …
INTERPRETACE 6: PULSATING MIES / BIOMORPHIC MACHINES ONLINE PANEL VOL. 2. US
Diskuze bude dostupná přes Zoom zdarma zde (passcode: LessIsCore) a proběhne v anglickém jazyce. Účastníci diskuze:MArch Ing.arch. Ing. Jiří Uran VítekAndrew Santa LuciaEric Goldemberg MArch Ing.arch. Ing. Jiří Uran Vítek vystudoval stavební inženýrství a architekturu na VUT v Brně (2006) a fakultu architektury VUT v Brně (2009), dále studoval na Die Angewandte ve studiu ZAHA HADID ve Vídni. Zabývá se navrhováním a výzkumem na poli digitální/parametrické architektury …
INTERPRETACE 6: PULSATING MIES / BIOMORPHIC MACHINES ONLINE PANEL VOL. 1. CZ_SK
Diskuze bude dostupná přes Zoom zdarma zde. Účastníci diskuze:MArch Ing.arch. Ing. Jiří Uran VítekProf. Ing. arch. Monika MitášováMgr. Filip Šenk MArch Ing.arch. Ing. Jiří Uran Vítek vystudoval stavební inženýrství a architekturu na VUT v Brně (2006) a fakultu architektury VUT v Brně (2009), dále studoval na Die Angewandte ve studiu ZAHA HADID ve Vídni. Zabývá se navrhováním a výzkumem na poli digitální/parametrické …
INTERPRETACE 6: PULSATING MIES / BIOMORPHIC MACHINES
Jejich interpretace je zaměřena na porozumění pulzace prostoru Miesovy architektury a následné zhmotňování neviditelného a nepolapitelného fenoménu do architektonických proto-objektů. Vzniká tak nová sféra a interface mezi starým a novým, díky kterému lze překlenout inovátorské myšlení počátku dvacátého století a současnost. V rámci digitálního designu jsou využita data získaná přímo z rozměrů a koncepce prostoru vily Tugendhat. Ta jsou abstrahována, orchestrována a aplikována do …
INTERPRETACE 5: ARCHIPARTITURA
Plán vily Tugendhat přenesený do virtuální reality se stává formou trojrozměrné grafické partitury, interpretované v reálném čase interakcí struktur a pohybem návštěvníka. Ten bude moci prostor svévolně číst – slyšet. Pro sonifikaci architektury bude využito precizních digitálních nástrojů (max/msp), které umožní daty ovládat jak vlastní syntézu, tak procesovat nahrávky profesionálních hudebníků (Martin Opršál, Radim Hanousek, Žaneta Vítová, Vladimír …
INTERPRETACE 4: ZAHRADNÍ ILUMINACE
Jedním ze základních principů vily je propojení interiéru a exteriéru. Zahrada se tak stává součástí jednoho prostoru, obývaného a formujícího. Běžného návštěvníka samozřejmě napadne otázka, jak se žilo obyvatelům vily v neustálé přítomnosti dvou otevřených stěn, které na rozdíl od ostatních rozhodně nejsou pasivním účastníkem naší existence. Vyžadují akci – vyžadují pohled. Při vzniku našeho uměleckého záměru stála otázka, …
INTERPRETACE 3: TRHLINY, SITUACE
Využívají k tomu introspektivní zvukové a pohybové praktiky změny pozornosti, které vedou k prohloubenému vnímání prostoru bez přímočaré vizuální, či estetické vazby na vilu. Jejich přístup vychází zejména z technik aktivního poslouchání (deep listening) a autentického pohybu (authentic movement). Výstava je výsledkem zvukového a pohybového výzkumu, který prozkoumává dialektiku niterného psychického stavu jedince a jeho interakce s vnějšími podněty prostoru. První zahrnovala aktivní poslech …
INTERPRETACE 2: SENSING THE NIGHT
V rámci projektu SENSING THE NIGHT budou vědci, umělci, filozofové, architekti a kurátoři z Vídně a Brna vyzváni, aby strávili noc ve vile Tugendhat a prožili spící a odpočívající tělo ve spojení s okolím. Hlavním zaměřením je meditativní účinek architektury na lidské tělo a vědomí. Naše společnost běží stále rychleji a není čas na pozastavení se, rozjímání. V této interaktivní performanci budou účastníci vnímat vilu …
INTERPRETACE 1: OTEVŘENÁ SITUACE
Potvrzení performeři a performerky:Zygmunt Piotrowski alias Naah Waw (PL) János Szirtes & Ágnes Éva Molnár (HU) Rokko Juhász (SK)Projekt <8> (Veronika Bromová & Veronika Drahotová + host Tomáš Pospiszyl) (CZ) Darina Alster (CZ) Jana Orlová (CZ) Tomáš Ruller (CZ) Michal Kindernay (CZ) – video & streaming 7. 7. 2021, 18:00 vernisáž výstavy za přítomnosti některých z umělců8. 7. – 1. 8. 2021 výstava výstupů performativní interpretace v technickém podlaží vily Tugendhat (přístupné út–ne 10:00–17:30 za 50 Kč) VÍCE ZDE. Autorky konceptu a produkce výstav: Barbora Benčíková, Ludmila …
RE.PRESENTATION.1931.1969
15. 12. 2020 – 28. 2. 2021 / posunuto na 15. 6. – 6. 7. 2021 Poslední z výstav cyklu RE.FLECTION.TUGENDHAT.90 prezentuje odbornou mediální reflexi vily Tugendhat po jejím dokončení i později v 60. letech, kdy byla teoretiky znovuobjevena meziválečná moderna. K mezinárodnímu věhlasu vily přispěli ve 30. letech zejména kurátoři Henry-Russel Hitchcock a Philip Johnson, když ji v roce 1932 zařadili na putovní výstavu The International Style v Muzeu moderního umění v New Yorku. V rámci výstavy se …
RE.CAPITULATION.1945.1996
21. 11. – 27. 12. 2020 / prodlouženo do 13. 6. 2021 Druhá výstava z cyklu RE.FLECTION.TUGENDHAT.90 prezentuje mnohaletou badatelskou práci Studijního a dokumentačního centra vily Tugendhat, které dlouhodobě mapuje jednotlivé střípky a osobní svědectví dokreslující osud původně rodinného domu, jehož využití se radikálně proměnilo v druhé polovině dvacátého století. Vila se po druhé světové válce stala postupně sídlem taneční školy, rehabilitačním střediskem, reprezentačním objektem města (s hotelovým ubytováním), …
RE.STORATION.2010.2012
Výstava RE.STORATION.2010.2012 prezentuje průběh, ideu a zvolené restaurátorské postupy komplexní památkové obnovy vily Tugendhat a její adaptaci na instalovanou památku moderní architektury. Při památkové obnově byl kladen důraz na dochování původních materiálů i technického vybavení v zájmu co největší míry autenticity památky. Cíle památkové obnovy a restaurace stavby si definovali sami architekti ze Sdružení pro vilu Tugendhat: a) záchrana a významné prodloužení života památky jako …
MIES V BRNĚ / VILLA TUGENDHAT
Dům uměníMalinovského nám. 2, BrnoOtevřeno: út–ne 10–18 h Vernisáž: 10. 9. 2020 18:00 Kurátor: Dagmar Černoušková a Jindřich Chatrný Výstavní projekt připomíná devadesáté výročí od dokončení stavby vily Tugendhat a desáté výročí od zahájení její památkové obnovy. Vilu manželů Grety a Fritze Tugendhatových navrhl v letech 1928–1929 Ludwig Mies van der Rohe, jeden z nejvýznamnějších světových architektů 20. století. Dům je zcela výjimečný svou konstrukcí, …
LENSLESS
V době dechberoucí kvality současných digitálních fotoaparátů můžeme mezi fotografy vnímat čím dál silnější tendence vracet se k podstatě média a pracovat s technologiemi, které neomračují svými obrazovými kvalitami, ale zaujmou naopak syrovostí a nedokonalostí. Mezi takové fotografy patří i Pavel Piňos, jemuž učarovala fotografie zhotovovaná pomocí dírkové komory. Práci s camerou obscurou se věnuje roky, sám si sestavuje fotoaparáty a používá netradiční …
VÝSTAVA EVROPAN ADOLF LOOS. NEJEN BRNĚNSKÉ STOPY
Od 11. června 2020 probíhá v Muzeu města Brna na hradě Špilberku výstava EVROPAN ADOLF LOOS. NEJEN BRNĚNSKÉ STOPY. Výstava je muzejní „výstavou roku“ a potrvá až do 31. prosince 2020, kdy vyvrcholí oslavy 150. výročí narození jedné z nejvýznamnějších osobností světové architektury 20. století, brněnského rodáka Adolfa Loose (1870–1933). Výstava je zároveň první velkou akcí Roku Adolfa Loose, který vyhlásil na rok 2020 Národní …
ARINA DÄHNICK: THE MIES PROJECT
Život ve městě a kultivovanost, kontrasty uvnitř a venku, rozmazání a zaostření, odrazy a zrcadlení, hra s vnímáním pozorovatele — to jsou obrazová témata berlínské fotografky Ariny Dähnick. Architekturu Ludwiga Miese van der Rohe objevila na podzim roku 2012, kdy po bouřce zažila fascinující a paradoxní prostorovou zkušenost při sledování Nové národní galerie: vnímala neomezenou rozlehlost a zároveň poutavost tohoto místa. Od té doby …
SETKÁNÍ S AUTOREM VÝSTAVY DAVIDEM ŽIDLICKÝM
Setkání s autorem Davidem Židlickým a kurátorem Lukášem Bártlem proběhne v pondělí 17. února 2020 od 18 hodin v technickém podlaží vily Tugendhat. Více informací k výstavě najdete zde. Na akci není nutná předchozí rezervace. Vstup zdarma. Prohlídka interiéru vily není součástí programu. Výstava v technickém podlaží vily Tugendhat je přístupná do 29. 2. 2020 bez předchozí rezervace v rámci otvírací doby vily Tugendhat. Vstupné 50 …
PIECES OF MIES. REUNION
Ludwig Mies van der Rohe: Vila Tugendhat a Pavilon Barcelona Památky UNESCO jsou svého druhu fetišem. Stejně tak instantní fotografie. Dlouholetý fotograf Vily Tugendhat David Židlický tyto dva aspekty propojuje ve svých unikátních velkoformátových instantních fotografiích z Brna a Barcelony, které vznikly v průběhu letošního roku. Vytvořená díla však nejsou „fetišem na druhou“, ale snahou uchopit notoricky známé prostory …
BAUHAUS ŽENY ČESKOSLOVENSKO
Právě před sto lety se ve Výmaru otevřely dveře Bauhausu, nové školy zaměřené na architekturu a umělecké řemeslo. První ředitel školy architekt Walter Gropius chtěl „obnovit jednotu umění pod vedením architektury a obnovit těsný vztah umění k řemeslu. Umění a technika mají vytvořit nový celek. Konečným cílem vší výtvarné činnosti se má stát stavba“. Gropius nastavil nejen moderní pedagogické …
DEN ARCHITEKTURY: PŘÍBĚH ZROZENÍ MANGGHA
Finisáž výstavy Arata Isozaki. Skici a kresby zakončená přednáškou architekta Krzysztofa Ingardena o příběhu zrození ikonického Muzea japonského umění a techniky Manggha v Krakově a projekcí filmu Nejdůležitější je myšlenka: Architektonické vášně Andrzej Wajdy (dokument, 72. min). Z nesmělé myšlenky a soukromých prostředků polského filmového režiséra Andrzeje Wajdy s podporou a ve spolupráci architektů Araty Isozakiho a Krzysztofa Ingardena vyrostl objekt, jenž je působivým příkladem zhmotnění obyčejné lidské iniciativy, která …
VÝSTAVA „ARCHITEKT FRIEDRICH WEINWURM: NOVÁ CESTA“ V MUZEU MĚSTA BRNA NA ŠPILBERKU
V Muzeu města Brna na hradě Špilberku probíhá od 29. srpna do 3. listopadu 2019 monografická výstava, která představuje osobnost a dílo Friedricha Weinwurma (1885–1942), nejvýznamnějšího představitele architektonické avantgardy na Slovensku. Výstavu, jejíž autorkou je profesorka Henrieta Moravčíková ze Slovenské akademie věd a fakulty architektury Technické univerzity v Bratislavě, připravilo oddělení dějin architektury Muzea města Brna ve spolupráci se Slovenskou národní …
VÝSTAVA SKICI A KRESBY ARATA ISOZAKI
Výstava letošního laureáta Pritzkerovy ceny Arata Isozakiho je příběhem zrození ikonického Muzea japonského umění a techniky Manggha v Krakově zaznamenaným unikátním souborem skic a kreseb. Z nesmělé myšlenky a soukromých prostředků polského filmového režiséra Andrzeje Wajdy s podporou a ve spolupráci Araty Isozakiho a Krzysztofa Ingardena vyrostl objekt, jenž je působivým příkladem obyčejné lidské iniciativy, jež se nejen zhmotnila, ale stále vyzařuje ten …
VÝSTAVA: SLEZÁKOVY ZÁVODY
Slezákovy závody: 111 let výroby kovového nábytku v Bystřici pod Hostýnem Po 111 letech fungování přichází tradiční značka Slezákovy závody s ojedinělou výstavou ohýbaného kovového nábytku. Příběh tradiční české značky začal v roce 1908 v Bystřici pod Hostýnem a úspěšně pokračuje dodnes. Výstava připomíná především vývojově důležité období třicátých let a ve výběru výjimečné modely z poválečných desetiletí. Základem kolekce jsou novodobé výrobky …
SKLENĚNÝ POKOJ
30. ledna – 10. března 2019 Uvedení filmu Skleněný pokoj doprovodí výstava filmových kostýmů Kataríny Štrbové Bielikové. Pro film, který se odehrává na poměrně velké časové ploše, výtvarnice navrhla 90 původních kostýmů. Výstava bude malým průvodcem procesem tvorby kostýmů. Ve vile Tugendhat bude vystavena dvacítka vybraných. Film podle slavného románu britského spisovatele Simona Mawera, inspirovaného dramatickými událostmi …
VÝSTAVA JINDŘICH HALABALA: MIMO ČAS
Prodlouženo do 6. ledna 2019. Výstava připravená u příležitosti druhého, rozšířeného vydání publikace Jindřich Halabala a Spojené uměleckoprůmyslové závody v Brně připomíná Halabalovy nadčasové návrhy, především sedacího nábytku, které jsou dodnes ceněny pro originální tvarové i ergonomické řešení. Nadčasové pojetí dokládá novodobá výroba společnosti Modernista, která na výstavě prezentuje kolekci autorizovaných replik nejoblíbenějších modelů. Vernisáž: úterý 30. 10. 2018 v 19 hodin. V rámci vernisáže zahraje …
PUTOVNÍ VÝSTAVA VILA TUGENDHAT V PRAZE
Výstava vznikla v roce 2012 a je složena ze 14 ucelených tematických okruhů pojednávajících o historii vily v několika časových obdobích. Informační panely doplňují velkoformátové fotografie, které divákům přibližují atmosféru vily Tugendhat pomocí detailů designového nábytku, materiálů a ikonicky známých částí domu, jako je chromové opláštění sloupu v interiéru nebo průhled pásovým oknem do zahrady vily. Součástí výstavy je taktéž model …
SVOJDOMOV
Moderní bydlení je aktuální téma v každé době. Realizace dobové funkcionalistické městské čtvrti Svojdomov v Žilině z roku 1931 na Slovensku patří k největším stavebním akcím v Československu, kde se odrazily myšlenky programu Nového bydlení, definovaného výstavní kolonií Weissenhof ve Stuttgartu (1927). Výstava bude slavnostně zahájena za přítomnosti jejího autora ing. arch. Dušana Mellnera 1. 10. 2018 v 17 h v technickém podlaží vily Tugendhat. …
VÝSTAVA VILA TUGENDHAT VE FOTOGRAFII RUDOLFA SANDALA
V roce 1931 vzniklo přibližně osmdesát snímků vily Tugendhat, které zachytily stavbu v celé její komplexnosti – od exteriérů v celcích, polocelcích i detailech po obdobně komponované záběry interiérů. Autorem fotografické dokumentace byl brněnský fotograf Rudolf Sandalo ml. (1899–1980), u něhož ji objednal snad přímo architekt Ludwig Mies van der Rohe, který zřejmě také sám sledoval distribuci fotografií a korigoval jejich publikování …
„DŮM NEUMEISTER“ VÝSTAVA SKIC ZVI HECKER VE VILE TUGENDHAT
Vila Tugendhat navržená Ludwigem Mies van der Rohe v roce 1930 vystavuje kresby a nákresy provedené architektem Zvi Heckerem v letech 2017–2018 pro „Dům Neumeister“, jenž se nachází v Monte Fumo, Itri, mezi Neapolem a Římem. Jedná se o tichý dialog mezi dvěma rodinnými domy navrženými v různých časech a na různých místech. Výstava ukazuje zdlouhavý proces navrhování „Domu Neumeister“ v řadě po sobě následujících …
VÝSTAVA O VILE TUGENDHAT V BRÉMÁCH
Ve dnech 20. března – 20. dubna bude na Brémské Škole architektury k vidění putovní výstava „Vila Tugendhat 1928–2013“. Výstava vznikla v roce 2012 a je složena ze 14 ucelených tematických okruhů pojednávajících o historii vily v několika časových obdobích. Informační panely doplňují velkoformátové fotografie, které divákům přibližují atmosféru vily Tugendhat pomocí detailů designového nábytku, materiálů a ikonicky známých částí domu, jako je …
DEN ARCHITEKTURY 2017
Den Architektury 2017: Na zahradní terase vily Tugendhat bude promítán dokument o fotografovi s duší architekta: Lucien Hervé, Photographer despite himself. Režie: G. Messiaen, Francie, 2013, 55 min., francouzsky s anglickými titulky. „Máte duši architekta“, napsal Le Corbusier Hervému a požádal ho, aby ho navštívil. Od té doby až do své smrti v roce 1965 Le Corbusier s jiným fotografem nespolupracoval. Tehdejší …
NECHTĚNÉ DĚDICTVÍ: ARCHITEKT JAN DVOŘÁK (1925–1998)
Dílčí část výstavního projektu připraveného Muzeem města Brna a 4AM/Fórem pro architekturu a média, který je věnován tvorbě brněnského architekta Jana Dvořáka. Vztah k architektuře a umění vzniklým v době minulého režimu hledá velká část představitelů současné střední generace laické i odborné veřejnosti obtížně, architekty nevyjímaje. Přitom sám Jan Dvořák ve své době tuto schopnost projevil. V průběhu šedesátých let minulého století …
VÝSTAVA TUGENDHAT 1 VE VILE TUGENDHAT
Výstavní projekt na zcela neobvyklém místě svádí dohromady tři renomované umělce střední generace. Dva pocházejí z Čech – Jiří David (nar. 1956) a Jiří Kovanda (nar. 1953), tím třetím je Roman Ondak (nar. 1966) ze Slovenska. Kurátorem projektu je Martin Dostál. Všichni tři umělci hostují po dobu prvního květnového týdne se svými díly v prostorách vrcholně modernistické brněnské vily …
VÝSTAVA CIVILIZOVANÉ BYDLENÍ PRO KAŽDÉHO. JAN VANĚK 1891–1962
Od 5. října 2016 do 2. dubna 2017 probíhá v hlavní budově Slovenského národního muzea v Bratislavě repríza výstavy Civilizované bydlení pro každého. Jan Vaněk 1891–1962. Tento výstavní a publikační projekt, realizovaný v roce 2008 v Muzeu města Brna autorem Jindřichem Chatrným, poprvé souhrnně představuje životní a tvůrčí „příběh“ architekta Jana Vaňka. Jan Vaněk svým dílem podstatně ovlivnil meziválečnou pokrokovou avantgardu v celé koncepci interiérové tvorby …
VÝSTAVA OHÝBANÉHO NÁBYTKU VE VILE TUGENDHAT
Historické modely, nadčasová klasika i současná tvorba společnosti TON. Přijďte se podívat, jak se během 155 let vyvíjí ruční výroba ohýbaného nábytku v Bystřici pod Hostýnem. Výstavu připravila firma TON, za podpory vily Tugendhat. Výstavu bude moci veřejnost zhlédnout v období od 22. září do 31. prosince v rámci obou prohlídkových okruhů, i samostatně v rámci prohlídky zahrady vily Tugendhat. Doprovodný program k výstavě: …
VÝSTAVA LILLY REICH VE VILE TUGENDHAT
Lilly Reich se narodila 16. června 1885 v Berlíně, kde se vyučila vyšívačkou. Ve svých třiadvaceti letech získala práci ve Wiener Werkstätte u Josefa Hofmanna. V roce 1911 se vrátila zpět do Berlína, kde se seznámila s Hermannem Muthesiusem, zakladatelem Svazu německého díla (Deutscher Werbund), jehož se hned následujícího roku stala členkou a v roce 1920 první ženou ve vedení svazu. V roce …
VÝSTAVA LILLY REICH VE VILE TUGENDHAT
Společně s Miesem vytvořili návrhy několika výstavních expozic i interiérů soukromých domů, mimo jiné i vily Tugendhat. Lilly Reich se narodila 16. června 1885 v Berlíně, kde se vyučila vyšívačkou. Ve svých třiadvaceti letech získala práci ve Wiener Werkstätte u Josefa Hofmanna. V roce 1911 se vrátila zpět do Berlína, kde se seznámila s Hermannem Muthesiusem, zakladatelem Svazu německého díla (Deutscher Werbund), jehož …
VÝSTAVA OČI BRNA: LUDWIG MIES VAN DER ROHE V MORAVSKÉ ZEMSKÉ KNIHOVNĚ
Celý březen je v brněnské Moravské zemské knihovně výstavou a doprovodným programem v rámci cyklu Oči Brna připomínáno 130. výročí narození architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Výstava byla připravena ve spolupráci se Studijním a dokumentačním centrem vily Tugendhat. Více informací zde. Plakát ke stažení zde. Doprovodný program: 8. března 2016 v 18 hod. – Ludwig Mies van der Rohe – Tugendhat (konferenční sál, přízemí)Přednáška …
IKONICKÝ NÁBYTEK VE VILE TUGENDHAT
Návrat originálního nábytku do vily Tugendhat a prezentace slavného designu v podání značky Vitra Pondělí 26. října bude pro vilu Tugendhat významným dnem, kdy se přímo do expozice navrátí část historie vily v podobě několika kusů originálního nábytku z 30. let. Při této příležitosti bude také zahájena výstava „Vitra Classics“ švýcarské značky Vitra. Vila Tugendhat se tak stává hrdým partnerským místem pražského …
VLADIMÍR FRANZ & IDA SAUDKOVÁ: MŮJ DŮM, MŮJ HRAD
Na Špilberku bude od 21. listopadu 2013 do 26. ledna 2014 k vidění svým rozsahem výjimečná výstava multižánrového umělce s nezaměnitelnou vizáží a mezi mladými lidmi nejpopulárnějšího prezidentského kandidáta. Vladimír Franz, přední český hudební skladatel a malíř, představí své dílo v prostorách jižního křídla a barokní kaple, v níž budou vystaveny také autorovy největší velkoformátové obrazy. Společně s Vladimírem Franzem budou prezentovány práce fotografky Idy …
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA NA VÝSTAVĚ WILHELMA LEHMBRUCKA
Wilhelm Lehmbruck (1881–1919) – Retrospektiva Sochy, malby, kresby, lepty, litografie a fotografie z Lehmbruckova muzea v Duisburgu a z pozůstalosti Dům umění města Brna Malinovského nám. 2, 602 00 Brno Otevřeno: středa – neděle od 10 do 18 h Komentovaná prohlídka v Domě umění ve čtvrtek 10. října a ve čtvrtek 7. listopadu 2013 v 17 h. Výstava Wilhelma Lehmbrucka, jednoho z nejvýznačnějších sochařů německé klasické moderny, představuje reprezentativní …
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA NA VÝSTAVĚ WILHELMA LEHMBRUCKA
Wilhelm Lehmbruck (1881–1919) – Retrospektiva Sochy, malby, kresby, lepty, litografie a fotografie z Lehmbruckova muzea v Duisburgu a z pozůstalosti Dům umění města Brna Malinovského nám. 2, 602 00 Brno Otevřeno: středa – neděle od 10 do 18 h Komentovaná prohlídka v Domě umění ve čtvrtek 10. října a ve čtvrtek 7. listopadu 2013 v 17 h. Výstava Wilhelma Lehmbrucka, jednoho z nejvýznačnějších sochařů německé klasické moderny, představuje reprezentativní výběr …
STAVITELÉ VILY TUGENDHAT V LOMNICI U TIŠNOVA
Výstava Bratři Eislerové, nejistá doba 1921–1961Stavební firmy bratří Eislerů patřily za 1. republiky k největším v Brně. Jejich nejznámějšími realizacemi jsou vila Tugendhat (architekt Ludwig Mies van der Rohe, 1930), hotel Avion (architekt Bohuslav Fuchs, 1928), palác Morava (architekt Ernst Wiesner, 1929). V Brně stojí desítky činžovních domů a vil, dnes většinou památkově chráněných (např. vila Stiassny, známá jako „vládní vila“). …
VÝSTAVA SLAVNÉ BRNĚNSKÉ VILY VE VILE TUGENDHAT
Výstava o jedinečné tváři moderní brněnské architektury v obrazech, fotografiích, plánech, modelech a příbězích o architektech, stavebnících a stavitelích… Brněnské vily prožívají po letech stagnace za minulého režimu renesanci. Významné vily vznikaly v Brně nejprve jako letohrádky, později trvale obývané rodinné vily. Nejslavnější éra brněnských vil přišla v meziválečném období, kdy vznikla známá funkcionalistická osada Nový dům v Žabovřeskách. Stavělo se dále v Masarykově čtvrti, …
VÝSTAVA JAN VANĚK
JAN VANĚK 1891–1962. CIVILIZOVANÉ BYDLENÍ PRO KAŽDÉHO ZLÍN, KRAJSKÁ GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ, 15. ZÁŘÍ AŽ 14. LISTOPAD 2010 Od 15. září do 14. listopadu 2010 probíhá v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně repríza výstavy Jan Vaněk 1891–1962. Civilizované bydlení pro každého. Tento výstavní a publikační projekt, realizovaný v roce 2008 v Muzeu města Brna autorem Jindřichem Chatrným, poprvé souhrnně představuje životní …
VÝSTAVA BRNĚNSKÉ STOPY ADOLFA LOOSE
Po úspěšné památkové obnově pražské Müllerovy vily, dokončené v roce 2000, zahájilo přímo ve vile svou činnost Studijní a dokumentační centrum Adolfa Loose. Výsledky průběžné badatelské činnosti byly prezentovány v roce 2003 v Plzni na Mezinárodním sympoziu Dílo a rekonstrukce, uspořádaném u příležitosti 70. výročí úmrtí Adolfa Loose. Několikaletý systematický výzkum završila pak výstava Adolf Loos – dílo v českých zemích, jejíž autorkou včetně obsáhlého katalogu …