V letech 2010–2012 proběhla komplexní památková obnova vily Tugendhat, která vrátila dům do stavu, jak jej navrhl Ludwig Mies van der Rohe a jak byl realizován v letech 1929–1930. Při obnově byl kladen důraz na dochování původních materiálů i technického vybavení v zájmu co největší míry autenticity památky a pietní doplnění chybějících součástí na základě detailního poznání původního provedení.
Cesta k obnově vily Tugendhat a jejímu zpřístupnění jako instalované památky moderní architektury trvala více než čtyřicet let. Poprvé o otevření původně rodinného domu veřejnosti usiloval František Kalivoda již v šedesátých letech minulého století, dokonce to bylo i přáním objednavatelky stavby Grety Tugendhatové a později i jejích potomků. Počátkem osmdesátých let 20. století proběhla první obnova a rekonstrukce vily Tugendhat.
Komplexní památkové obnově vily v letech 2010–2012 předcházela řada průzkumů, zaměřovací, stavebněhistorický, i restaurátorské kampaně.
Pro plánovanou památkovou obnovu bylo zásadní zpracování zevrubného stavebněhistorického průzkumu (SHP) multiprofesní skupinou historiků architektury, památkářů, archivářů, teoretiků architektury, zahradních architektů, uměleckých historiků a přírodovědců, a to i ze zahraničí pod vedením Karla Ksandra. Tým odborníků shromáždil maximální množství poznatků o původní podobě domu a rehabilitoval nedobrou pověst rekonstrukce z osmdesátých let. Součástí SHP, dokončeného v roce 2001, byla i doporučení pro budoucí památkovou obnovu vily – návrhy metodických přístupů k šetrné obnově původních povrchů. V roce 2003 proběhla první vlna restaurátorských průzkumů pod vedením Ivo Hammera za finanční spoluúčasti Hochschule für angewandte Wissenschaft und Kunst Hildesheim/Holzminden/Göttingen. Na ně navázaly další mezinárodní restaurátorské kampaně v letech 2005–2010, jež vyvrcholily ve dnech 1. až 5. března 2010 závěrečnou etapou, Conservation Investigation Campaign. Garantem projektu byla Univerzita Pardubice a pod vedením prof. Dr. Ivo Hammera se ho zúčastnil tým pedagogů a studentů z několika tuzemských i zahraničních škol. Jeho cílem byla identifikace a upřesnění metod provádění jednotlivých restaurátorských a konzervátorských zásahů a jejich ověření na praktických vzorcích – pilotních plochách. Předmětem byly vnější a vnitřní omítky, kámen, dřevo a kov (např. opláštění sloupů v interiéru a exteriéru, povrchy dřeva vestavěných prvků apod.), a to jak původní historické materiály, techniky a povrchy v díle Ludwiga Miese van der Rohe, tak i materiály a techniky historických změn včetně jejich stavu a příčin poškození. Výsledky závěrečné etapy průzkumů se staly podkladem pro zpracování restaurátorských záměrů a pro stanovení metody restaurování originální substance vily, která byla Ivo Hammerem označena za nejautentičtější Miesovu stavbu v Evropě.
O památkovou obnovu usilovalo nejen město Brno v roli majitele objektu, ale také další občanské iniciativy, jakými byly brněnský Fond pro obnovu vily Tugendhat, Nadace vily Tugendhat nebo londýnský spolek Friends of Tugendhat či American Insitute of Architects v rezoluci „Continued Restoration of the Villa Tugendhat“. Záměru mělo napomoci zapsání vily Tugendhat na Seznam světového dědictví UNESCO 16. prosince 2001. Již v následujícím roce město Brno přistoupilo k vypsání veřejné obchodní soutěže na projektanta rekonstrukce. O vítězi rozhodla jedenáctičlenná komise a první místo přiřkla Sdružení pro vilu Tugendhat tvořenému firmami OMNIA, Archatt, Archteam, Rusín & Wahla.
Sdružení pro vilu Tugendhat navázalo na přípravné práce historiků a restaurátorů a v letech 2005–2006 zpracovalo první třístupňový projekt obnovy. Následovalo hledání prostředků na financování tak náročného stavebního a restaurátorského počinu, podařilo se je získat z evropských fondů a kofinancováním ze strany majitele památky – města Brna. Kompletní projekt památkové restaurace byl představen odborné veřejnosti ve Sněmovním sále Nové radnice města Brna v rámci mezinárodní konference ve dnech 16. až 18. června 2009. Vlastní stavební práce, zajišťované generálním dodavatelem Unistav, a. s., začaly počátkem roku 2010. Po náročné obnově byla vila Tugendhat znovu otevřena veřejnosti jako instalovaná památka moderní architektury dne 29. února 2012.
Cíle památkové obnovy a restaurace stavby, které definovalo Sdružení pro vilu Tugendhat, byly:
a) záchrana a významné prodloužení života památky jako dochovaného originálu
b) preparace a rekonstrukce původního stavu domu tak, jak jej navrhl Ludwig Mies van der Rohe a jak byl realizován v letech 1929–1930. Prostředkem tohoto záměru byla z odborného hlediska rehabilitace, tedy jemné uvolnění památky směrem k její podstatě [tj. materiálová a povrchová hodnota originálu včetně nánosu vrstvy počátečního užívání (do druhé světové války)], konzervace podstaty a pietní doplnění chybějících součástí na základě detailního poznání původního provedení.
THICOM
Odborným dohledem nad průběhem památkové obnovy vily Tugendhat byly pověřeny Národní památkový ústav a Odbor kultury a památkové péče Krajského úřadu Jihomoravského kraje. Zároveň byl 17. června 2009 ustanoven Mezinárodní poradní sbor expertů pro restaurování vily Tugendhat THICOM jako poradní grémium rady Statutárního města Brna. THICOM se vyjadřoval jak k základním otázkám koncepce, teorie, metodiky obnovy vily Tugendhat, tak i k důležitým postupům při konzervaci a restaurování stavební substance objektu a jeho interiérového vybavení, stejně tak k rehabilitaci zahrady. Dalším úkolem THICOMu bylo podávání kontinuálních objektivních informací prostřednictvím webové stránky vily Tugendhat, publikací, přednášek a mezinárodních zasedání o přípravě a postupu obnovy vily v souladu s požadavky památkové péče, a to jak pro domácí, tak i pro zahraniční odborné publikum.
Členové THICOMu:
Iveta Černá (Brno) – ředitelka vily Tugendhat, architektka, památkářka, tajemnice THICOMu
Karel Ksandr (Praha) – generální ředitel Národního technického muzea v Praze, památkář, bývalý zodpovědný pracovník Národního památkového ústavu pro vilu Tugendhat (do roku 2007) a vedoucí týmu, který zpracoval v roce 2001 stavebněhistorický průzkum vily
Petr Kroupa (Brno) – historik umění a ředitel Národního památkového ústavu – územního odborného pracoviště Brno
Josef Štulc (Praha) – historik umění, památkář, hlavní konzervátor Národního památkového ústavu – ústředního pracoviště a prezident ICOMOS v České republice
Martin Zedníček (Brno) – architekt, vedoucí odboru památkové péče Magistrátu města Brna
Vladimír Šlapeta (Brno) – architekt, historik a teoretik architektury, profesor na brněnské fakultě architektury
Thomas Danzl (Drážďany) – konzervátor-restaurátor, historik umění
Alex Dill (Karlsruhe) – architekt, předseda DOCOMOMO Německo
Wessel de Jonge (Rotterdam) – architekt, místopředseda THICOMu
Ivo Hammer (Vídeň) – konzervátor-restaurátor, historik umění, předseda THICOMu
Daniela Hammer-Tugendhat (Vídeň) – historička umění, nejmladší dcera Grety a Fritze Tugendhatových, čestná předsedkyně THICOMu
Ana Tostões (Lisabon) – architektka, historička architektury, prezidentka DOCOMOMO International
Arthur Rüegg (Curych) – architekt a teoretik
Ruggero Tropeano (Curych) – architekt
ÚNOR 2010
Z VILY BYL ODSTĚHOVÁN KLAVÍR
Ve čtvrtek 4. února 2010 opustilo hlavní obytný prostor vily Tugendhat koncertní křídlo značky PETROF. Po dobu památkové obnovy stavby bude nástroj zapůjčen hudebnímu oddělení Mahenovy knihovny v Brně a bude umístěn v prostorách Kleinova paláce na náměstí Svobody.
PŘEDÁNÍ VILY TUGENDHAT FIRMĚ UNISTAV
V pondělí 8. února 2010 proběhlo ve vile Tugendhat předání staveniště zhotoviteli, firmě Unistav a. s. Stavbyvedoucí Ing. Michal Malásek převzal klíče od objektu a realizační fáze památkové obnovy vily Tugendhat byla prakticky zahájena.
VYKLIZENÍ HLAVNÍHO OBYTNÉHO PROSTORU
Ve čtvrtek 11. února 2010 byl vyklizen hlavní obytný prostor vily. Kopie Dívčího torza od Wilhelma Lehmbrucka byla uložena v depozitářích Moravské galerie v Brně. Kopie původního mobiliáře včetně koberců byly uloženy v depozitářích Muzea města Brna na hradě Špilberku. Onyxová příčka byla obalena geotextilií a obedněna dřevotřískovými deskami, geotextilií byly obaleny také nosné ocelové sloupy v hlavním obytném prostoru a v prostorách přípravny a kuchyně.
ZAHÁJENÍ GEOMONITORINGU
V pondělí 22. února 2010 byla do zahrady vily Tugendhat přepravena pomocí dvou jeřábů vrtná souprava k provedení hydrogeologických vrtů. Dále byl zahájen monitoring vně i uvnitř objektu osazením a fixací pevných měřících bodů, provedeno srovnávací měření, které bude následně pokračovat kontrolním měřením v pravidelných časových intervalech po celou dobu trvání památkové obnovy, a to i po jejím ukončení. Na fasádu objektu byly osazeny dvojice měřících bodů a provedeno srovnávací měření, které bude dále rovněž pravidelně pokračovat. Proběhlo hloubení hydrogeologických monitorovacích vrtů v zahradě a v komunikaci před domem za účelem odebrání vzorků půdy a vody. Na těchto vrtech bude nadále rovněž probíhat měření a monitoring.
DALŠÍ PRÁCE
Byly demontovány nepůvodní zařizovací předměty, provedeno odstranění nepůvodních podlahových krytin z PVC v suterénu a odstranění nepůvodních obkladů a dlažeb včetně podkladní betonové mazaniny.
Ve druhé polovině února probíhaly práce na zařízení staveniště – montáž stavebních buněk, oplocení, zřízení staveništních rozvodů zdravotně-technických instalací, elektro, slaboproudé sítě.
BŘEZEN 2010
RESTAURÁTORSKÉ PRŮZKUMY
Ve dnech 1. až 5. března proběhla ve vile Tugendhat závěrečná etapa restaurátorských průzkumů, která navázala na kampaně realizované v letech 2003-2006. Jejím cílem byla identifikace a upřesnění metod provádění jednotlivých restaurátorských a konzervátorských zásahů a jejich ověření na praktických vzorcích – pilotních plochách. Garantem projektu byla Univerzita Pardubice a pod vedením prof. Dr. Ivo Hammera se ho zúčastnil mezinárodní tým složený z pedagogů a studentů Fakulty restaurování v Litomyšli Univerzity Pardubice, Vysoké školy užitých věd a umění v Hildesheimu, Holzmindenu a v Göttingenu, Univerzity užitých umění ve Vídni, Vysoké školy výtvarných umění v Drážďanech a Institutu restaurování Vysoké odborné školy z Kolína nad Rýnem. Průzkumy byly zaměřeny na původní historické materiály, techniky a povrchy v díle Ludwiga Miese van der Rohe i na materiály, techniky a povrchy historických změn, včetně jejich stavu a příčin poškození. Předmětem průzkumů byly vnější a vnitřní omítky, kámen, dřevo a kov (např. opláštění sloupů v interiéru a exteriéru, povrchy dřeva vestavěných prvků apod.). Výsledky závěrečné etapy restaurátorských průzkumů budou podkladem pro zpracování restaurátorských záměrů a pro stanovení metody restaurování originální substance vily.
OBJEV PŮVODNÍ DLAŽBY
Po odstranění druhotně zbudované příčky v kuchyni byla objevena původní dlažba. Světlé keramické dlaždice 15 x 15 cm značky RAKO – CZECHOSLOVAKIA byly vyrobeny v Československu, v nejslavnějších českých keramických závodech, založených v roce 1883 na Rakovnicku v Čechách. Podobný typ dlaždic značky RAKO byl objeven v zásypu podlahy ve fotokomoře, kde byla také obnažena původní asfaltová izolace.
ZAČALA OBNOVA ZAHRADY
Do konce března proběhla asanace pěstebně nevhodných dřevin, které budou nahrazeny novými výsadbami dle historických podkladů, které navodí původní atmosféru třicátých let.
DALŠÍ PRÁCE
V průběhu měsíce března bylo dokončeno hloubení hydrogeologických monitorovacích vrtů v zahradě a v komunikaci před domem. Byly odstraněny nepůvodní obklady a dlažby včetně podkladní betonové mazaniny. Vybourány byly dodatečně vestavěné příčky v kuchyni a v suterénu. V suterénu byla provedena sondáž do souvrství podlahy. V trasách ležaté kanalizace byly v podlahách vyřezány drážky a v nich pak byla odstraněna souvrství podlahy na rostlý terén. Byl demontován plynovod uvnitř objektu a provedena sondáž rozvodů zdravotně-technických instalací v prostorách
DUBEN 2010
PRVNÍ ZASEDÁNÍ PORADNÍHO SBORU THICOM
V pátek 9. dubna 2010 proběhlo ve vile Tugendhat první zasedání Mezinárodního expertního poradního sboru pro zajištění odborného dohledu nad realizací památkové obnovy vily Tugendhat v Brně (THICOM – Tugendhat House International Committee). Tento mezinárodní sbor expertů byl zřízen na základě rozhodnutí Rady města Brna 1. prosince 2009. Členové THICOMu přednesli na tomto zasedání svá první doporučení k projektu a k provádění vlastních prací.
Předseda sboru, Prof. Dr. Ivo Hammer, připomněl hlavní úkoly THICOMu:
odborný dohled a poradenství
podávání objektivních informací odborné veřejnosti
Podle stanov proběhla volba zástupce předsedy sboru, kterým byl zvolen architekt Wessel de Jonge z Rotterdamu.
V rámci prohlídky vily seznámil Prof. Dr. Ivo Hammer přítomné členy THICOMu o výsledcích závěrečné kampaně restaurátorských průzkumů materiálů a povrchů, ve zkratce pojmenované CIC (Conservation Investigation Campaign), a dále také s návrhy postupu při konzervaci a opravách původní substance. CIC se konala od 1. do 5. března 2010 a podílelo se na ní šest univerzit a vědeckých institucí ze čtyř zemí.
Během diskuse, která probíhala v atmosféře vzájemného respektu a vážnosti, se členové THICOMu sjednotili na prvních doporučeních, která jednohlasně přijali.
Přítomní členové:
Iveta Černá /Brno/, architektka, vedoucí pracoviště Muzea města Brna – vila Tugendhat, vedoucí protokolu komise
Wessel de Jonge /Rotterdam/, architekt, expert na rehabilitaci památek moderní architektury, místopředseda komise
Alex Dill /Karlsruhe/, architekt, vysokoškolský učitel moderní architektury
Daniela Hammer-Tugendhat /Wien/, historička umění, čestná předsedkyně komise
Ivo Hammer /Wien/, konzervátor/restaurátor, předseda komise
Petr Kroupa /Brno/ historik umění, ředitel NPÚ-ÚOP Brno
Karel Ksandr /Praha/, náměstek ředitele Národního muzea, bývalý odborný garant NPÚ pro vilu Tugendhat
Arthur Rüegg /Zürich/ architekt specializující se na rehabilitaci památek moderní architektury
Miloš Solař /Praha/, architekt, odborný garant NPÚ pro vilu Tugendhat
Josef Štulc /Praha/, prezident českého národního výboru ICOMOS
Ana Tostões /Lisabon/, architektka a historička architektury, předsedkyně do.co.mo.mo. international
Ruggero Tropeano /Zürich/, architekt specializující se na rehabilitaci památek moderní architektury
Martin Zedníček /Brno/, architekt, vedoucí Odboru památkové péče Magistrátu města Brna
Příští zasedání komise se bude konat 4. června 2010 v Brně.
SORELŮV CEMENT
Po odstranění krytiny PVC, která byla položena při obnově vily v 80. letech, byl ve 3. NP (ložnicové patro) objeven Sorelův cement. Sorelův cement byl patentován v roce 1927 a vyráběl se z páleného magnezitu a roztoku chloridu hořečnatého s přísadami dalších plniv. Byl používán k výrobě umělého kamene a zvláště k výrobě bezesparých podlah (xylolit) Tento materiál byl použit také v hlavním obytném prostoru, kde však byl v celé ploše v 80. letech odstraněn a nahrazen betonovou mazaninou s ocelovou výztuží (kari sítě). Zbytky Sorelova cementu v hlavním obytném prostoru byly zjištěny při líci zdi pod travertinovými sokly. Zatím nelze jednoznačně určit, zda Sorelův cement byl ve vile Tugendhat užit již při její dostavbě v roce 1930 nebo až při poválečné obnově v roce 1945, kdy byla původní podlahová krytina Deutsche Linoleum-Werke (DLW) nahrazena červeně zbarveným xylolitem (viz fotografie Petera Zerwecka z r. 1969 v sekci Studijní a dokumentační centrum).
OPLÁŠTĚNÍ SLOUPŮ V HLAVNÍM OBYTNÉM PROSTORU
Ocelové nosné sloupy na průřezu kříže jsou v hlavním obytném prostoru opláštěny vždy čtyřmi pochromovanými mosaznými plechy s profilem ve tvaru písmene U. Po odstranění betonové mazaniny bylo možno pomocí zrcátka částečně zdokumentovat systém spojení segmentů opláštění. Potvrdila se tak úvaha Wolfa Tegethoffa, Tatjany Bayerové a Martiny Griseser Stremscheg, kteří předpokládali použití principu bajonetu s uzamčením vertikálním pohybem. V prostoru mezi opláštěním a konstrukcí sloupu byly objeveny distanční dřevěné špalíky. Dobře patrné jsou rovněž hlavy nýtů. Při vnitřním líci opláštění byly dokonce nalezeny fragmenty původní podlahové krytiny (DLW).
KANALIZACE
Byla obnažena část ležaté kanalizace vně objektu u zahradní terasy. Sonda mezi revizními šachtami prokázala její havarijní stav. Byl tak potvrzen dlouhodobý předpoklad, že dešťová a splašková voda unikala do podzákladí a byla jednou z příčin statických poruch zahradní terasy. Dále byla obnažena doposud ještě původní litinová dešťová a splašková svislá kanalizace. Byly provedeny kamerové zkoušky prokazující průchodnost.
VODOVOD A PLYNOVOD
Ve všech podlažích domu bylo obnaženo nepůvodní vodovodní potrubí z pozinku a bylo zčásti vyřezáno.
Byl proveden výkop a zaslepení přípojky plynu ve vozovce před objektem.
ARCHEOLOGICKÝ PRŮZKUM
Archeologové z Muzea města Brna provedli archeologický průzkum v místech, kde byla odstraněna vegetace. Průzkum se zaměřil na hledání zbytků původního zasklení oken a byly nalezeny cca desítky úlomků skla, které budou podrobeny další analýze.
DALŠÍ PRÁCE
V 1. NP (technické podlaží) byla zčásti obnovena funkce instalačního kanálu s teplovodním potrubím, který byl v 80. letech zasypán, zabetonován a překryt novým souvrstvím podlahy. Proběhla odstávka výměníkové stanice a stávající technické vybavení, instalované v prostoru kotelny a koksovny v 80. letech, je připraveno k demontáži. Původní prvky (výtah na popel a jeho keramické obložení) budou zachovány a restaurovány jako technická památka.
Bylo zahájeno zajištění a rehabilitace betonové opěrné zdi v prostoru tzv. tunelu, který odděluje vlastní stavbu od inženýrských sítí pod komunikací.
V posledním dubnovém týdnu bylo demontováno technické vybavení kotelny a koksovny.
Z hlavního obytného prostoru byl odstraněn kulatý jídelní stůl. Dřevěná stolní deska z 80. let, na které byla podepsána v roce 1992 smlouva o rozdělení Československa, bude uložena ve sbírkách Muzea města Brna.
KVĚTEN 2010
SORELŮV CEMENT
Byla provedena chemická analýza Sorelova cementu, objeveného v dubnu. V laboratořích pardubické univerzity byla zjištěna směs Sorelova cementu, pilin a písku. Přítomnost azbestu byla vyloučena.
Ve stavební suti u obnažených svislých zdravotechnických instalací v pokoji kuchařky ve 2. NP (personální trakt hlavního obytného podlaží) byl objeven fragment Sorelova cementu, na němž je zachován červený xylolitový nátěr z roku 1945.
KOTELNA A KOKSOVNA
Po odstranění technického vybavení kotelny a koksovny v 1. NP (technické podlaží) proběhlo v těchto prostorách sejmutí nepůvodních obkladů z 80. let a odbourání novodobé zazdívky shozu na koks. Uvnitř shozu bylo objeveno původní celoplošné obložení černými keramickými obkladačkami, pravděpodobně rovněž značky RAKO, o rozměrech 150 × 150 × 15 mm. V obou prostorách byly rovněž odstraněny nepůvodní dlažby.
STROPNÍ KONSTRUKCE
Po odstranění betonových mazanin v přípravně jídel ve 2. NP (hlavní obytné podlaží) byla obnažena dutina v podlaze, vyložená igelitem. Po jeho vyjmutí bylo možné nahlédnout do celého souvrství stropní konstrukce, která sestává z ocelových I profilů (v 400 mm), keramických vložek (v 130 mm) a zavěšeného rákosového podhledu.
TEPELNÁ IZOLACE
Za obnaženými svislými zdravotechnickými instalacemi v pokoji kuchařky ve 2. NP (personální trakt hlavního obytného podlaží) byla zjištěna původní tepelná izolace. Jedná se o dvě desky kladené na vazbu a kotvené ocelovou sítí. Tloušťka jedné desky je 25 mm a materiál je pravděpodobně hobra s patrnými jutovými vlákny a srstí, zřejmě hovězí.
Z téže stavební sondy byl pod stropem vyjmut dřevěný špalík z doby výstavby vily s nápisem „Maurer“, tj. zedník (psáno ručně tužkou).
ELEKTRO
Začaly práce zaměřené na mapování a revizi stávajících rozvodů elektro a částečná demontáž rozvodů k tomuto určených (kotelna, koksovna a sklad zahradního nábytku). Dále byla provedena demontáž svítidel, zásuvek a vypínačů ve všech třech podlažích.
VNĚJŠÍ OMÍTKY
V rámci mezinárodní restaurátorské kampaně v březnu 2010 byl variantně naznačen způsob technologické obnovy vnějších omítek. Konkrétní metoda, zahrnující místa s různým stupněm poškození, je v současnosti realizována fakultou restaurování Univerzity Pardubice.
DEMONTÁŽ VESTAVĚNÝCH SKŘÍNÍ Z 80. LET
Ve 3. NP (ložnicové podlaží) v dětské sekci byly demontovány vestavěné skříně z 80. let. V pokoji chlapců byl za těmito novodobými skříněmi obnažen dřevěný nosný rošt, na němž je připevněna laťovka s palisandrovou dýhou ve vstupní hale domu. Na jednom z nosných sloupků je patrný nápis tužkou s datem 21. 7. 1930 a v ploše dřevěné laťovky další nápis tužkou s datem 2. 9. 1930 a s česky a německy napsaným jménem Šulc – Schulz.
DALŠÍ PRÁCE
V personálním traktu ve 2. NP (hlavní obytné podlaží) byla odstraněna dodatečná příčka rozdělující prostor původní koupelny, pod kterou byla objevena autentická keramická dlažba. V koupelně byly rovněž odstraněny nepůvodní obklady a dlažby včetně podkladní betonové mazaniny.
V celém objektu byla demontována otopná tělesa z 80. let a ležaté rozvody ústředního vytápění včetně rozvodů zavěšených pod stropem v 1. NP (technické podlaží).
Nadále pokračují práce na statickém zajištění opěrné zdi v tzv. tunelu. V druhé polovině května byla opěrná zeď očištěna a byly vyneseny vzorky, na jejichž základě bude určena barevnost a struktura obnovovaného povrchu.
Probíhají výkopové práce uvnitř objektu, za účelem výměny ležaté kanalizace.
Z důvodu provádění výkopových prací pro ležatou kanalizaci byla transferována část živého plotu (stříhaného buksusu), která bude dočasně zasazena v zahradě. Uvolnění zeleně bylo rovněž nezbytné pro restaurování vnější omítky domu.
ČERVEN 2010
DRUHÉ ZASEDÁNÍ PORADNÍHO SBORU THICOM
V pátek 4. června 2010 proběhlo ve vile Tugendhat druhé zasedání Mezinárodního expertního poradního sboru pro zajištění odborného dohledu nad realizací památkové obnovy vily Tugendhat v Brně (THICOM – Tugendhat House International Committee). Nejdůležitějším bodem jednání bylo vyhodnocení mezinárodní restaurátorské kampaně CIC (Conservation International Campaign) zaměřené na neinvazivní metodu potencionálního statického zajištění zahradní terasy. Dále byla diskutována otázka optické ochrany interiérů instalované památky architektury a přístup pro imobilní občany. Zahraniční i naši členové THICOMu se dohodli na průběžné vzájemné komunikaci související s odbornými otázkami v rámci dalšího průběhu památkové obnovy stavby. Více na THICOM.
TECHNICKÉ PODLAŽÍ
V technickém podlaží (1.NP) byly odstraněny nepůvodní boční zazdívky obou strojoven spouštěcích oken a dělící příčky sociálního zařízení, které bylo nově vestavěno v 80. letech. Za odstraněnou příčkou sociálního zařízení byl objeven pravděpodobně původní rozvod telefonu v domě.
LOŽNICOVÉ PATRO – DĚTSKÁ SEKCE
V koupelně v dětské sekci (3.NP) byl objeven defekt v podlaze, jejíž konstrukce pochází z 80. let. Pod nesoudržnou betonovou mazaninou byl zásyp s fragmenty původní dlažby a bělninových obkladů. V konstrukci byly zachovány také původní trubní rozvody kanalizace a vody.
V příčce mezi pokojem chlapců a nejstarší dcery Hanny byla odstraněna dodatečná zazdívka průchodu mezi oběma pokoji, který byl původně uzavřen dřevěnou posuvnou stěnou.
TERASY A EXTERIÉROVÁ SCHODIŠTĚ
Na horní terase byla demontována terazzová velkoformátová dlažba, která bude odvezena a restaurována mimo staveniště. Na zahradní terase byly demontovány travertinové stupně schodiště a travertinová dlažba z terasy. Všechny tyto prvky byly označeny, zabaleny do ochranné folie a jsou deponovány na staveništi.
Demontovány byly rovněž kamenné (pískovcové) stupně z 80. let z jihovýchodního schodiště, které přiléhá k zimní zahradě. Pod tímto schodištěm bude provedena výměna ležaté kanalizace. Demontáž stupňů byla provedena také v případě krátkého zahradního schodiště pod zimní zahradou.
DALŠÍ PRÁCE
Ve vzduchově izolační dutině (v tzv. „tunelu“) byla dokončena reprofilace opěrné zdi.
Byla zahájena montáž nových elektrorozvodů ve všech podlažích domu.
V exteriéru byly zahájeny výkopové práce pro výměnu ležaté kanalizace v místech, kde kanalizace prochází pod schodištěm zahradní terasy.
Dále byly zahájeny práce na výměně svislé kanalizace uvnitř objektu.
ČERVENEC 2010
HLAVNÍ OBYTNÉ PODLAŽÍ
V hlavním obytném podlaží (2. NP), ve vzduchově izolační dutině (v tzv. tunelu) byla po dokončení reprofilace opěrné zdi zahájena sanace ocelových stropních nosníků, které jsou částečně obnaženy v podhledu betonového stropu. V prostoru tzv. tunelu byly zároveň odstraněny dodatečně zbudované příčky z 80. let.
PROVIZORNÍ ZASTŘEŠENÍ TERAS
Terasy v nástupním podlaží (3. NP) byly provizorně zastřešeny, a to jak v části směřující k ulici, tak do zahrady.
DEMONTÁŽ OPLOCENÍ
Podél uliční fronty domu bylo odborně demontováno a převezeno k restaurování ocelové oplocení včetně vstupních branek. Část oplocení za zařízením staveniště až po okraj pozemku byla nahrazena provizorním plotem z pletiva.
UPŘESNĚNÍ ZALOŽENÍ NOSNÝCH OCELOVÝCH SLOUPŮ
V místnosti pod zahradní terasou (bývalá žehlírna) byla při patce sloupu S13 provedena kopaná sonda pro upřesnění pozice základových studní. Nálezová situace zcela odpovídá původnímu projektu z roku 1929, zpracovanému v ateliéru Ludwiga Miese van der Rohe. Obnažená konstrukce prokázala ukotvení ocelovým profilem do masivní kónické betonové patky, která spočívá na trojici velkoprůměrových pilotů kruhového průřezu – tzv. studních.
DALŠÍ PRÁCE
Pokračuje montáž nových elektrorozvodů ve všech podlažích domu. Bylo dokončeno napojení nového přívodního elektrokabelu do objektu v prostoru u personálního vstupu.
Pokračují práce na výměně ležaté kanalizace v exteriéru i interiéru domu. V místech, kde již byla kanalizace vyměněna, se provádějí zásypy.
Velkoformátová teracová dlažba z horních teras byla převezena do restaurátorské dílny.
K restaurování byla odvezena část ocelových dveřních křídel z technického podlaží (1. NP).
SRPEN 2010
ODLEHČENÍ STROPNÍCH KONSTRUKCÍ PRO NÁSLEDNÉ SEJMUTÍ OBVODOVÝCH KONSTRUKCÍ ZAHRADNÍ TERASY
Po demontáži travertinové dlažby a stupňů zahradní terasy byla odstraněna podkladní betonová mazanina. V prostoru bývalé žehlírny (1. NP) byla instalována provizorní podpůrná železná konstrukce, která zajišťuje stropní desku terasy. Původní ocelové zábradlí zahradní terasy a schodiště bylo demontováno a odvezeno do dílny na repasi a restaurování.
VENKOVNÍ KANALIZACE A NÁLEZ SKLA
Podél zimní zahrady byla položena nová kameninová ležatá kanalizace. Během výkopových prací byly objeveny fragmenty skla různé síly (od 2,0 do 9,8 mm). Vzorky skla z tohoto zásypu byly odeslány k podrobné laboratorní analýze pro ověření jejich autenticity. Sklo mírně nažloutlé barvy o síle 9,8 mm by mohlo pocházet z původního zasklení hlavního obytného prostoru (2. NP).
Tzv. TUNEL – vzduchová izolační dutina
V prostoru tzv. tunelu (2. NP) byl dokončen nátěr ocelových stropních nosníků a provedena sanace stropní desky. Jedno z nosných železobetonových žeber bylo opraveno torkretáží (stříkaným betonem) s povrchovou úpravou přizpůsobenou dobovému vzhledu.
RESTAUROVÁNÍ A KONZERVACE KOVOVÝCH PRVKŮ
Započalo se s odbornou demontáží, po níž následoval transport do pasířské dílny těch ocelových prvků, které nebudou ošetřeny „in situ“:
ocelových konzol pro rozvody ústřední topení a zdravotechnických instalací v technickém podlaží (1. NP)
ocelového zábradlí zahradní terasy (2. NP)
ocelových okenních křídel pásového okna v sušárně a žehlírně (1. NP)
svinovacích rolet z nadokenních boxů v ložnicovém patře (3. NP)
KANALIZACE V INTERIÉRU
Kamerové zkoušky technického stavu kanalizace, které proběhly v měsíci dubnu, definovaly úseky, kde bylo třeba jednotlivé kusy či větve vyměnit a kde bude provedena speciální oprava původních kusů. V místech, kde nebylo možno provést výměnu porušené ležaté a svislé kanalizace, bylo zvolena metoda vyvložkováním. Stávající kusy byly nejprve očištěny tlakovou vodou. Poté byl do původního kusu zaveden tzv. textilní rukávec a pod tlakem vpouštěna pryskyřice, po jejímž vytvrdnutí vznikl uvnitř potrubí nový plášť s dlouhodobou životností.
STŘEŠNÍ PLÁŠŤ
Nepůvodní dožilé souvrství střešního pláště (sestávající z asfaltových pásů, betonové mazaniny s kari sítí, perlit-betonu a písku) bylo odstraněno až na původní vrstvu betonové mazaniny z roku 1930. Tento technologicky i časově náročný proces dosud probíhá, realizována je cca 1 čtvrtina plochy.
PŘÍPRAVNÉ PRÁCE PRO STATICKÉ ZABEZPEČENÍ ZAHRADNÍ TERASY
Projekčně je připravován transfer vnějších originálních omítek se záměrem jejich osazení do původní polohy po provedeném statickém zajištění zdiva.
DALŠÍ PRÁCE
Pokračuje drážkování a montáž nových elektrorozvodů v ložnicovém patře (3. NP) . Ve 2. polovině měsíce byly dokončeny rozvody silnoproudu ve 2. a 3. NP.
V hlavním obytném prostoru (2. NP) se provádějí další pilotní plochy pro restaurování vnitřních omítek.
V prostoru bývalé prádelny (1. NP) byly sejmuty nepůvodní omítky. Při snímání druhotných vrstev byla nalezena vrstva původní malty, v níž byly osazeny původní obklady odstraněné v 80. letech.
ZÁŘÍ 2010
STŘEŠNÍ PLÁŠŤ
Do poloviny měsíce září bylo dokončeno odstranění stávajícího dožilého souvrství střešního pláště v celé ploše střechy. Z důvodu ochrany před povětrnostními podmínkami byla provedena pojistná hydroizolace na obnaženou původní betonovou mazaninu.
SNÍMÁNÍ VENKOVNÍCH OMÍTEK ZAHRADNÍ TERASY
Započalo snímání druhotných nátěrů a povrchových úprav omítek. Takto očištěný povrch byl zpevněn konsolidantem, který bude v závislosti na počasí působit 14–24 dní. Poté bude omítka připravena k transferu.
DEMONTÁŽ VESTAVĚNÉ KNIHOVNY V HLAVNÍM OBYTNÉM PROSTORU
Ve druhé polovině září restaurátoři demontovali knihovnu z makassarského ebenu v hlavním obytném prostoru (2. NP). Jednotlivé prvky byly pečlivě popsány, zabezpečeny před poškozením a jsou připraveny k odvozu do restaurátorských dílen.
OPRAVA OCELOVÝCH PRVKŮ
V technickém podlaží (1. NP) byly obnaženy a demontovány ocelové kotvy závěsů rozvodů ústředního topení a zdravotechnických instalací vedených pod stropem. V místnosti někdejší žehlírny byla vyjmuta ocelová konstrukce okna včetně parapetu. Tyto prvky byly odvezeny do dílen na repasi a restaurování.
Začaly přípravné práce pro demontáž nepůvodních ocelových svislých profilů v zaoblené stěně z mléčného skla při vstupní hale (3. NP), která je dnes vyplněna plastovým sklem (materiál Umastir z 80. let). Původní ocelová konstrukce byla očištěna od druhotných nátěrů a byla opatřena základním antikorozním nátěrem (v červené barvě), nahrazujícím suřík, který nelze z ekologických důvodů použít.
V druhé polovině září bylo vyjmuto zasklení z 80. let z mléčného skla světelné stěny a rovněž zasklení z téže doby mezi hlavním obytným prostorem a zimní zahradou (2. NP).
RESTAUROVÁNÍ TECHNICKÝCH PAMÁTEK
Bylo zahájeno restaurování a konzervace technických památek a prvků v technickém podlaží (1. NP). V rámci přípravných prací pro restaurování autentické vzduchotechniky došlo k odstrojení střední částí nasávací komory. Za účelem zpřístupnění ocelového roštu byly vyjmuty kamenné valouny, které na něm byly umístěny ve speciální sprchové komoře pro jejich zvlhčování.
DALŠÍ PRÁCE
Byla odstraněna nepůvodní vrstva betonu, kterou byly v 80. letech překryty truhlíky na popínavé rostliny na technické terase při ulici Černopolní.
Na nástupních terasách (3. NP) bylo sejmuto travertinové obložení soklů, osazené v 80. letech v nesprávné výšce.
ŘÍJEN 2010
SNÍMÁNÍ VENKOVNÍCH OMÍTEK ZAHRADNÍ TERASY
Po technologické přestávce, nutné pro působení konsolidantu, bylo provedeno geodetické zaměření stávajícího stavu omítek a polohy jednotlivých částí, určených k sejmutí. Na povrch původních omítkových vrstev aplikovali restaurátoři výztužnou tkaninu, k níž byl připevněn rošt z dřevěných latí, sloužících k jejich fixaci a k pozdějšímu transferu. Ve druhé polovině října bylo za dohledu restaurátorů rozebráno zdivo za původní omítkou, která je připravena k transferu.
OPRAVA OCELOVÝCH PRVKŮ
Demontáž nepůvodních ocelových svislých profilů v zaoblené stěně z mléčného skla při vstupní hale (3. NP), vyplněné v 80. letech plastovým sklem (materiál Umastir) byla dokončena. Původní ocelová konstrukce této stěny byla opatřena základním antikorozním nátěrem. Dále byly zahájeny práce na snímání nátěrů na ocelové konstrukci mezi hlavním obytným prostorem a zimní zahradou a do konce měsíce byly tyto konstrukce opatřeny základním antikorozním nátěrem. V pokoji Hanny v dětské sekci byla očištěna konstrukce okna a opařena rovněž základním antikorozním nátěrem.
STŘECHA
Ve druhé polovině října začaly práce na montáži první (spádové) vrstvy tepelné izolace, kterou je pěnosklo lepené do horkého asfaltu.
DALŠÍ PRÁCE
Probíhají práce na demontáži dřevěných dveřních křídel ve 2. a 3. NP. V pokoji pána (3. NP) demontovali restaurátoři původní vestavěnou skříň.
Ocelové nosné sloupy ve 2. a 3. NP byly opatřeny ochranným dřevěným obitím (OSB-desky).
Dále probíhají práce na slaboproudých rozvodech ve všech podlažích domu.
V technickém podlaží (1. NP) byla zahájena montáž rozvodů ústředního vytápění, zavěšeného pod stropem.
TŘETÍ ZASEDÁNÍ THICOM
V pátek 22. října 2010 proběhlo ve vile Tugendhat třetí zasedání Mezinárodního expertního poradního sboru pro zajištění odborného dohledu nad realizací památkové obnovy vily Tugendhat v Brně (THICOM – Tugendhat House International Committee). Předmětem jednání byl probíhající proces památkové obnovy stavby se zaměřením na jednotlivé profese. Přizvaní restaurátoři seznámili zahraniční odborníky s technologickými a technickými postupy v oblasti konzervování, restaurování a rekonstrukce vnitřních a vnějších omítek, kovových prvků, kamene, dřeva a skla. Součástí diskuse byla také prezentace nové operativní dokumentace stavby, vycházející z nových nálezových situací, kterou se evidují, třídí a vyhodnocují jednotlivé prvky a fragmenty objevené v průběhu stavebních prací. Zástupci realizační firmy a projektantů informovali o skladbě střešního pláště v souvislosti se změnou koncepce atiky, o metodách a rozsahu zachování Sorelova cementu, o restaurování technických památek a dále o způsobu požární ochrany a o variantách bezbariérového přístupu. Konzultována byla rovněž otázka návštěvnického centra, plánovaná v budoucnu v Löw-Beerově vile, kterou pro tento účel vlastník připravuje k rekonstrukci s finanční podporou z Regionálního operačního programu.
LISTOPAD 2010
ZAHRADNÍ TERASA
V první polovině listopadu byl proveden transfer původních omítek, které jsou deponovány v těsné blízkosti zahradní terasy. Po statickém zajištění základových konstrukcí terasy a vytvoření nové obvodové zdi proběhne jejich zpětný transfer. V druhé polovině listopadu začaly práce na statickém zajištění zahradní terasy, konkrétně hloubení základových studen.
OMÍTKY
Restaurátoři zahájili snímání druhotných vnějších omítkových vrstev pomocí mikrokladiv. V interiérech probíhá smývání druhotných vrstev výmalby.
DŘEVĚNÉ PRVKY
Pokračují práce na demontáži dřevěných vestavěných skříní ve 2. a 3. NP. V pokoji paní (3. NP) a v přípravně jídel (2. NP) demontovali restaurátoři původní vestavěné skříně. Zároveň bylo odstraněno nepůvodní dřevěné obložení stěn v předsíni mezi pokoji pána a paní z 80. let. V předsíňce u vstupu na terasu (mezi pokoji paní a dětí) demontovali restaurátoři původní dřevěný obklad.
V hlavním obytném prostoru (2. NP – jídelna) byla odborně demontována nepůvodní zaoblená dřevěná příčka z 80. let a byla uložena v depozitáři Muzea města Brna. Po demontáži této příčky a po odstranění nepůvodní betonové mazaniny bylo objeveno autentické kotvení původní obloukové makassarové příčky, která zmizela již v roce 1940. Při této příležitosti byl objeven největší fragment původní krytiny DLW o rozměrech cca 580 x 250-290 mm. Tento fragment DLW byl lokalizován pod nepůvodní vyzdívkou z 80. let mezi dřevěnou zaoblenou příčkou a mléčnou prosklenou stěnou (pod krytinou DLW byla zachována původní xylolitová podlaha).
HLAVNÍ OBYTNÝ PROSTOR A ZIMNÍ ZAHRADA
Ocelové konstrukce mezi hlavním obytným prostorem a zimní zahradou byly opatřeny základním antikorozním nátěrem a zčásti první krycí nátěrovou vrstvou. Při demontáži horizontálních žeber vzduchotechnické podlahové výustky v hlavním obytném prostoru, která se skládá ze dvou částí, byl objeven původní systém větrání prostoru zimní zahrady. Větrání zajišťovala vzduchová štěrbina, která je vyplněna perforovaným plechem se čtvercovými otvory. Ze strany zimní zahrady je tato štěrbina kryta ocelovým válcovaným profilem, jehož tři části lze vyjmout a opět bez nástrojů vložit zpět. To umožňují hranaté trny, které přesně zapadají do perforace plechu. Zbývající část štěrbiny je kryta identickým ocelovým válcovaným profilem, který je ke konstrukci přišroubován. Poznatky k nově objevenému systému vzduchotechniky včetně operativní dokumentace stavby již byly sumarizovány pro odbornou publikaci.
Do konce listopadu byla v hlavním obytném prostoru (2. NP) odstraněna vrstva nepůvodní betonové mazaniny v celém rozsahu.
DALŠÍ PRÁCE
Na střeše pokračuje montáž první (spádové) vrstvy tepelné izolace (pěnosklo lepené do horkého asfaltu).
Ve všech podlažích domu pokračují práce na slaboproudých rozvodech.
V technickém podlaží (1. NP) probíhá montáž rozvodů ústředního vytápění, zavěšeného
pod stropem.
V první polovině listopadu demontovali restaurátoři ovládací panel vzduchotechniky včetně elektromotoru a obou původních teplovodních výměníků. Tyto prvky byly odvezeny do restaurátorských dílen.
Ve druhé polovině listopadu byly zazděny otvory vybourané v 80. letech u strojoven oken v technickém podlaží (1. NP) a otvor na WC v personálním traktu (2. NP).
PROSINEC 2010
ZAHRADNÍ TERASA
Do první ze základových studen byla vložena výztuž a poté zabetonována. Na dalších základových studnách probíhají výkopové práce, studní bude celkem šest. Ve druhé polovině prosince byla vyhloubena a zabetonována druhá základová studna.
OMÍTKY
V pokoji pána (3. NP) byl odsouhlasen referenční vzorek vnitřní omítky, která bude aplikována na celou místnost. Po ověření aplikace technologie a postupu prací na velkých ucelených plochách v této místnosti bude definitivně stanoven způsob a postup těchto prací v dalších obytných místnostech.
KOVOVÉ PRVKY
V ložnicovém patře (3. NP) byly demontovány ocelové vodící lišty pro závěsy. Dále zde probíhá mechanické čištění nesoudržných nátěrových vrstev na ocelových konstrukcích oken a dveří. Z vnější strany oken v ložnicovém patře byla instalována ochranná konstrukce před klimatickými vlivy, která umožní restaurátorům aplikovat nátěry i v zimním období.
DALŠÍ PRÁCE
Na střeše začala montáž první ze dvou vrstev modifikovaných pasů.
V technickém podlaží v prádelně (1. NP) byla dokončena betonáž hrubé podlahy.
Ve všech podlažích domu dále pokračují práce na slaboproudých rozvodech. Byla zahájena montáž ležatých rozvodů nasávacího potrubí elektronického požárního systému.
V pokoji pána (3. NP) byla v odsouhlaseném rozsahu odstraněna xylolitová podlaha. V komoře při chodbě v personálním traktu, kde byl umístěn elektrorozvaděč (2. NP), byla po odstranění betonového soklu pod rozvaděčem objevena původní keramická dlažba z bílých dlaždic značky RAKO.
Ve druhé polovině prosince provedli restaurátoři demontáž obou původních výměníků ve vzduchotechnické jednotce (1. NP).
Při montáži ležaté kanalizace byl v předsíňce za promítací místností (2. NP) objeven dutý prostor pod schodištěm z ložnicového patra do hlavního obytné haly.
LEDEN 2011
ZAHRADNÍ TERASA
U první dvojice základových studní byla dokončena montáž ocelové armatury a bednění pro betonáž základového pasu, která proběhla ve druhé polovině ledna.
OMÍTKY
Restaurátoři pokračují ve snímání druhotných vrstev vnějších omítek. Dále probíhají práce na odsolování vnitřních omítek, které byly v minulosti solí zasaženy při defektu kanalizace. V ložnicovém patře (3. NP) bylo dokončeno smývání druhotných výmaleb. Tyto práce pokračují v nižších podlažích domu.
KOVOVÉ PRVKY
V ložnicovém patře (3. NP) začaly práce na restaurování ocelových oken a dveří. Tyto prvky byly očištěny a opatřeny základním nátěrem. Ve druhé polovině ledna byla část prvků opatřena finálním nátěrem a bylo instalováno zasklení. V koupelně v rodičovské sekci (3. NP) bylo z vnitřní části dokončeno mechanické očištění ocelové konstrukce střešního světlíku. Bylo dokončeno mechanické očištění vnitřního líce původní ocelové nádrže na dešťovou vodu (odstranění masivních nánosů koroze a vodního kamene). V prostoru kotelny (1 NP) restaurátoři demontovali a odvezli k repasi výtahovou kabinu a část strojního zařízení výtahu na popel.
DALŠÍ PRÁCE
Ve 2. NP se dokončuje montáž rozvodů zabezpečovacího systému. Dále ve 2. NP probíhá montáž rozvodů ústředního vytápění.
Ve zdi oddělující prostor kotelny a koksovny v technickém podlaží (1. NP) byla pomocí sond lokalizována a poté odstraněna dodatečná zazdívka druhého pomocného shozu na koks (hlavní shoz na koks je přímo z ulice do prostoru koksovny). Byly zde objeveny fragmenty černých keramických dlaždic značky RAKO.
NÁVŠTĚVA VEDENÍ MINISTERSTVA KULTURY ČESKÉ REPUBLIKY A VEDENÍ MĚSTA BRNA
V rámci dvoudenní pracovní návštěvy jižní Moravy navštívilo ve čtvrtek 27. ledna 2011 vilu Tugendhat vedení ministerstva kultury České republiky v čele s ministrem Jiřím Besserem.
ÚNOR 2011
OMÍTKY
V suterénu (1. NP) a zčásti ve 2. a 3. NP probíhá zapravování drážek v omítkách po vedení elektroinstalace a elektronického zabezpečovacího systému. V exteriérech probíhají práce na odstraňování nepůvodního zapravení omítek po dozdívkách druhotně proražených otvorů a spar po různých typech vedení (např. elektro) provedených v 80. letech.
V prostoru šachty výtahu na popel (1. – 2. NP) bylo dokončeno restaurování omítek před instalací restaurované klece výtahu.
KOVOVÉ PRVKY
V ložnicovém patře (3. NP) pokračují práce na finálních nátěrech kovových prvků a byly zahájeny práce na mechanickém očištění ocelových oken v bytě správce (3. NP).
Kovová konstrukce prosklené stěny a dveří mezi přípravnou a jídelnou ve 2. NP byla repasována a připravena pro základní antikorozní nátěr.
Probíhá restaurování části strojního zařízení výtahu na popel v prostoru kotelny (1. NP), které zůstalo na místě.
Z prostoru komor vzduchotechniky v 1. NP byl odborně demontován olejový filtr a odvezen do restaurátorských dílen k repasi. Současně byly demontovány a odvezeny k restaurování ocelové markýzy nad okny do kuchyně (2. NP) a u bytu správce (3. NP).
PODLAHY
V odsouhlaseném rozsahu byly odstraněny xylolitové mazaniny v ložnicovém patře (3. NP). Část původních xylolitových povrchů, které se nacházely pod vestavěnými skříněmi a v místech, která nebudou vystavena extrémnímu zatížení, je připravena k restaurování.
DALŠÍ PRÁCE
Ve 2. NP pokračuje montáž rozvodů zabezpečovacího systému a montáž rozvodů ústředního vytápění.
V bezprostřední blízkosti onyxové příčky byla odstraněna vrstva betonové mazaniny z 80. let. Zčásti byl obnažen a k restaurování připraven ocelový nosný prvek, který tuto příčku vynáší.
V průběhu února pokračovaly práce na montáži tepelné izolace střechy a první ze dvou hydroizolačních souvrství nad garáží. V současné době jsou tyto práce v celé ploše střechy ukončeny.
Nadále probíhají výkopové práce na třech posledních základových studních pod zahradní terasou, z nichž jedna byla do konce února zabetonována.
ČTVRTÉ ZASEDÁNÍ THICOM
V pátek 18. února 2011 proběhlo ve vile Tugendhat čtvrté zasedání Mezinárodního expertního poradního sboru pro zajištění odborného dohledu nad realizací památkové obnovy vily Tugendhat v Brně (THICOM – Tugendhat House International Committee). Předmětem jednání byl opět probíhající proces památkové obnovy stavby se zaměřením na jednotlivé profese. Přizvaní restaurátoři seznámili experty s technologickými a technickými postupy při konzervaci, restaurování a rekonstrukci vnitřních a vnějších omítek, kovových prvků, kamene, dřeva a skla. Živou diskusi vzbudilo téma technologie povrchové úpravy dřevěných prvků, a to jak prvků originálních, tak i nově vyráběných replik. Přítomní rovněž shlédli a odsouhlasili vzorky italského travertinu, dovezeného z lomů v oblasti Latia nedaleko Říma. Dále byly předvedeny prototypy některých prvků: svítidla, kovové zařízení koupelen, repliky kovových pantů a šroubů vzorky textilií (samet a hedvábí). Konzultována byla otázka koncepčního řešení venkovního prostoru před vilou a návštěvnické infrastruktury v technickém podlaží (1. NP) ve vazbě na koncept expozičního objektu.
BŘEZEN 2011
OMÍTKY
V suterénu (1. NP) a zčásti ve 2. a 3. NP pokračuje zapravování drážek v omítkách po vedení elektroinstalace a elektronického zabezpečovacího systému. V exteriérech probíhají práce na odstraňování nepůvodního zapravení omítek po dozdívkách druhotně proražených otvorů a ve spárách po různých typech vedení (např. elektro) provedených v 80. letech. V interiérech se dokončuje restaurování původní kletované cementové omítky v prostorách vzduchotechniky.
KOVOVÉ PRVKY
Bylo dokončeno mechanické očištění ocelových oken v bytě správce (3. NP) a jejich konstrukce byly opatřeny základním antikorozním nátěrem. Koncem měsíce skončilo restaurování a repase strojního zařízení výtahu na popel v prostoru kotelny (1. NP), které nebylo demontováno.
V ocelových dveřích se skleněnou výplní bylo v obvodovém žlábku obnaženo těsnění, jehož část byla vyjmuta pro zhotovení materiálové analýzy.
Průzkumem vnitřního prostoru vzduchotechniky pomocí kamerového robotu bylo zjištěno, že v potrubí vzduchotechniky se nacházejí dřevěné žaluzie. Z prostoru komor vzduchotechniky v 1. NP byly demontovány a do restaurátorských dílen odvezeny oba původní teplovzdušné výměníky.
Na konci března bylo odstraněno nepůvodní zasklení v jihozápadní prosklené stěně hlavního obytného prostoru (2. NP) a restaurátoři zahájili mechanické čištění ocelové rámové konstrukce velkoplošných oken. Rovněž demontovali kovové markýzy, které odvezli do dílen za účelem repase a celkového ztužení jejich konstrukce, která musí v budoucnu vyhovět bočnímu tlaku větru. Restaurátoři dále provedli mechanické čištění ocelových nosných sloupů a vzduchotechnického potrubí v technickém podlaží (1. NP). V hlavním obytném prostoru (2. NP) mechanicky očistili horní plochy ocelových stropních nosníků nad 1. NP, které před aplikací reprofilační směsi opatřili základním antikorozním nátěrem a adhezním můstkem.
DALŠÍ PRÁCE
Ve 2. NP a 3. NP pokračuje montáž rozvodů zabezpečovacího systému a montáž rozvodů ústředního vytápění.
Stávající travertinové a pískovcové prvky jsou přímo na stavbě tříděny a připravovány k odvozu do restaurátorských dílen.
Nadále probíhají výkopové práce na poslední základové studni pod zahradní terasou.
Na vstupní a horní terase (3. NP) bylo odstraněno nepůvodní souvrství (betonová mazanina, tepelná izolace-polystyrén a hydroizolace ve formě asfaltových pásů) pod již dříve odstraněnými nepůvodními velkoformátovými terazzovými dlaždicemi.
V podlaze při patě opěrné zdi v tzv. tunelu (2. NP) byla dokončena montáž nasávacího potrubí elektronického požárního systému.
Podél jihozápadního a jihovýchodního průčelí domu byla dokončena montáž ocelového lešení pro následné práce na fasádě, na restaurování ocelové prosklené stěny a na markýz.
DUBEN 2011
KOVOVÉ PRVKY
Po odstranění nepůvodního zasklení z 80. let a po mechanickém očištění nesoudržných nátěrů byla provedena repase a vyrovnání deformací ocelové konstrukce prosklené stěny v hlavním obytném prostoru. Restaurátoři zahájili práce na obnově mechanismu spouštěcích oken.
Před aplikací speciální reprofilační směsi na podlaze v hlavním obytném prostoru (2. NP) byly staticky zajištěny nosné ocelové profily pod onyxovou příčkou, pod zasklenou mléčnou prosvětlenou stěnou a pod zasklenou stěnou mezi přípravnou jídel a zahradní terasou.
DŘEVĚNÉ PRVKY
V hlavním obytném prostoru restaurátoři instalovali nosný dřevěný rošt pro zaoblenou dřevěnou příčku z makasarského ebenu vymezující jídelnu. Po přesném osazení kotevního systému příčky bude tato konstrukce odstraněna a definitivně instalována po provedení finálních podlahových vrstev.
DALŠÍ PRÁCE
Pod zahradní terasou byla dokončena betonáž základových pasů. V souvislosti s tím byl uveden do původní pozice vychýlený ocelový nosný sloup a následně byl očištěn a ošetřen ochranným antikorozním nátěrem.
Ve vstupní hale (3. NP) byl objeven fragment vratného potrubí ústředního topení z topného registru pod zaoblenou mléčnou stěnou. V pozici tohoto původního fragmentu bylo instalováno nové nerezové potrubí.
Nadále pokračují práce na obnově vnitřních i vnějších omítek. U vnitřních omítek probíhá injektáž pro zpevnění jejich nesoudržných částí.
Před personálním traktem na úrovni 2. NP bylo odstraněno nepůvodní terazzo z 80. let.
V hlavním obytném prostoru (2. NP) byla aplikována speciální reprofilační směs, která bude tvořit podkladovou vrstvu pod vrstvou xylolitu.
V technickém podlaží (1. NP) probíhá montáž tepelné izolace na potrubních rozvodech vody a ústředního topení (minerální izolace s cementovou kletovanou omítkou). Ve 2. a 3. NP pokračuje montáž rozvodů ústředního vytápění.
V kotelně (1. NP) byla zahájena realizace kouřovodu (spalinovodu) – betonová konstrukce s šamotovým vyložením.
Národní památkový ústav – ústřední pracoviště a územní odborné pracoviště v Brně, uspořádal dne 13. dubna 2011 odborný seminář k památkové obnově vily Tugendhat. Specialisté NPÚ z celé České republiky se formou přednáškového bloku a komentované prohlídky přímo v objektu seznámili s teoretickými i praktickými otázkami památkové péče, které se řeší při této výjimečné památkové realizaci.
KVĚTEN 2011
KOVOVÉ PRVKY
Pokračují práce na repasi ocelových konstrukcí prosklené stěny v hlavním obytném prostoru (2. NP) a na obnově mechanismu spouštěcích oken. V hlavním obytném prostoru byly osazeny a zabetonovány topné registry. V technickém podlaží (1. NP) očistili restaurátoři ocelové zárubně dveří.
STŘECHA
Nepůvodní betonová atika střechy byla snížena na původní úroveň a konstrukce je připravena pro vyrovnání. Probíhá osazení ocelového T profilu.
Ze střešního světlíku nad koupelnou v rodičovské sekci (3. NP) byla odstraněna stávající plechová krytina a degradované dřevěné bednění, restaurátoři opatřili ocelovou konstrukci světlíku antikorozním nátěrem.
PODLAHY
Ve 3. NP byla provedena sanace trhlin v původních podlahových vrstvách před aplikací xylolitové mazaniny, která je mimo bytu správce položena v celém podlaží. V hlavním obytném prostoru (2. NP) je xylolitová mazanina položena přibližně v rozsahu jedné třetiny plochy. V souvislosti s těmito pracemi byly instalovány podlahové elektrické zásuvky.
Dutina v podlaze v koupelně dětí byla vysypána lehčeným kamenivem (keramzit) a zabetonována. V zásypu keramzitu jsou zachovány původní rozvody.
DALŠÍ PRÁCE
Na horní terase byla dokončena pokládka tepelné izolace (pěnosklo lepené do horkého asfaltu) a montáž hydroizolace (asfaltový modifikovaný pás první vrstvy). Z prostoru nad horní terasou bylo odstraněno provizorní zastřešení.
Nadále pokračují práce na obnově vnitřních i vnějších omítek. Vnitřní omítky se injektují pro zpevnění jejich nesoudržných částí. V prostoru prádelny a kuchyně probíhají práce na vyrovnání stávajícího povrchu stěn, který tak bude připraven pro keramické obklady.
V technickém podlaží (1. NP) nadále probíhá montáž tepelné izolace na potrubních rozvodech vody a ústředního topení (minerální izolace s cementovou kletovanou omítkou). Ve 2. a 3. NP pokračuje montáž rozvodů ústředního vytápění.
V kotelně (1. NP) započalo zhotovení betonového základu a kouřovodu (spalinovodu) pro osazení historických kotlů.
V prostoru pod zahradní terasou probíhají přípravné práce pro vyzdívání obvodového zdiva (dosypání podlahy, hydroizolace, betonáž základového pasu).
Restaurátoři čistí původní černé keramické obkladačky objevené ve shozu na koks za účelem jejich opětného použití.
ČERVEN 2011
KOVOVÉ PRVKY
V prostoru jídelny vymezeném půlkruhovou stěnou byl učiněn zajímavý objev. Sondy při patě ocelové nohy kulatého jídelního stolu, který je jednou z dominant hlavního obytného prostoru, odhalily v podlaze zabetonované pouzdro z válcovaných profilů, v němž se zachovala část původní ocelové nosné konstrukce (nohy) stolu. Zřejmě nejpozději v roce 1945, kdy zde začala působit taneční škola Karly Hladké, byla noha v úrovni podlahy odříznuta. Při rekonstrukci objektu v 80. letech byla na pouzdro i zbytek části nohy navařena nová nosná ocelová konstrukce stolu, která však již oproti původnímu stavu nebyla opláštěna jako nosné sloupy. Tento autentický prvek byl vyjmut a odvezen do restaurátorské dílny, kde bude pečlivě očištěn a repasován. Následně se rozhodne, zda bude uložen zpět na místo nebo v depozitáři originálních prvků.
V technickém podlaží (1. NP) opatřili restaurátoři ocelové zárubně dveří základním antikorozním nátěrem.
V kotelně (1. NP) bylo odstraněno ocelové schodiště a ventilátor z 80. let. Restaurátoři dokončují repliku původního schodiště, které bude osazeno po dokončení pokládky keramické dlažby.
Z jihovýchodní fasády byla vyjmuta nepůvodní vzduchotechnická mřížka, a to včetně potrubí vedoucího přes prostor tzv. trezoru za knihovnou v hlavním obytném prostoru (2. NP). Tyto konstrukce sloužily jako novodobé odvětrání zimní zahrady, instalované v 80. letech.
V exteriéru probíhá očištění a vyrovnání ocelových sloupků oplocení podél ulice Černopolní.
OMÍTKY
Na jižní a jihovýchodní fasádě doplnili restaurátoři část omítek při atikách a dokončili jejich povrchovou úpravu, aby mohly být opatřeny finálním vápenným nátěrem. Na exteriérových omítkách dále probíhá sešívání trhlin (ocelová tordovaná výztuž a výplňový tmel). V interiérech injektují restaurátoři praskliny v omítkách.
DALŠÍ PRÁCE
Na střeše bylo dokončeno osazení ocelového atikového T profilu.
Terasa při personálním traktu byla sanována v místech největších destrukcí zavěšeného podhledu. Sanací prošla i konstrukce železobetonové desky pod personálním schodištěm.
V kotelně byl dokončen betonový spalinovod se šamotovým vyvložkováním.
Skončila montáž tepelné izolace na potrubních rozvodech vody a ústředního topení, vyjma kotelny, kde montáž proběhne až po osazení replik historického zařízení kotelny.
Druhý původní teplovzdušný výměník odvezli restaurátoři k repasi do restaurátorské dílny.
V celém objektu byla dokončena pokládka xylolitové mazaniny, která bude po vyzrání přebroušena.
Na traviny v zahradě byl aplikován postřik proti plevelu. Po nutné době jeho působení bude zahrada pokosena.
DOCOMOMO-ISC/T
Ve čtvrtek 30. června 2011 proběhla na Fakultě architektury Vysokého učení technického v Brně mezinárodní konference INTERNATIONAL EXPERIENCES AND THE CURRENT RESTORATION OF THE TUGENDHAT HOUSE IN BRNO, kterou uspořádalo Muzeum města Brna a spolupracující instituce.
ČERVENEC 2011
KOVOVÉ PRVKY
Restaurátoři zahájili práce na obnově garážových vrat. Provedli repasi destruovaných částí a celou kovovou konstrukci vrat opatřili antikorozním nátěrem. Při mechanickém čištění garážových vrat byly objeveny otvory způsobené s největší pravděpodobností střelbou, patrně na sklonku druhé světové války. Pokračuje čištění a repase ocelových sloupků oplocení podél ulice Černopolní.
OMÍTKY
V interiérech byly zahájeny práce na finálních úpravách omítek v pokoji paní (3. NP).
V exteriérech probíhá doplňování omítek v místech atik a současně jsou dokončovány práce na jihozápadní a jižní fasádě. Na obnovené obvodové zdi pod zahradní terasou byly vráceny původní transferované omítky. Zároveň probíhá dozdívání obvodových zdí z rubové strany. Nepůvodní příčka oddělující prostor pod zahradní terasou byla odstraněna (1. NP).
KOTELNA
V kotelně v technickém podlaží (1. NP) skončily práce na kouřovodu včetně povrchových úprav (kletovaný beton). V části prostoru kotelny byly položeny keramické obklady a dlažby a proběhla montáž výměníkové stanice, která bude zajišťovat vytápění objektu a ohřev teplé užitkové vody. Na původní místo byly osazeny tři repasované historické kotle na koks.
PODLAHY
Na konci července proběhlo přebroušení povrchu vyzrálých xylolitových mazanin. Ve 2. NP byly vybetonovány hrubé podlahy jako podklad pod keramickou dlažbu.
V místnosti před komorou pro ukládání kožichů byla po odstranění dlažby z 80. let objevena původní podlaha z kletovaného betonu, která bude restaurována.
DALŠÍ PRÁCE
Započalo mechanické čištění a vzorkování finálního povrchu betonové zídky při ulici Černopolní, v níž je osazeno oplocení.
Na technické terase při ulici Černopolní začaly práce na montáži tepelné izolace (pěnosklo do horkého asfaltu).
V pokojích v ložnicovém patře (3. NP) byla osazena část dřevěných parapetních desek.
V zahradě se odstranily veškeré nepůvodní kamenné a pískovcové prvky jako jsou obruby cest, lemy vyrovnávacích stupňů a stupně zahradních schodišť.
PÁTÉ ZASEDÁNÍ THICOM
V pátek 1. července 2011 proběhlo ve vile Tugendhat a v nedaleké, nedávno otevřené kavárně ERA páté zasedání Mezinárodního expertního poradního sboru pro zajištění odborného dohledu nad realizací památkové obnovy vily Tugendhat v Brně (THICOM – Tugendhat House International Committee). Hlavními okruhy jednání byly omítky fasád, sklo, zaoblená dřevěná příčka z makassarského ebenu a nábytek. V případě dochovaných původních prvků zdůraznili experti nutnost maximálního zachování autentických povrchů a materiálů. Zároveň opět připomněli význam okolí vily Tugendhat a vzhledem k jejímu estetickému vnímání doporučili věnovat mimořádnou pozornost všem změnám, které by mohly mít v tomto ohledu nepříznivý vliv. Konzultovány byly také otázky návštěvnického centra a plánu údržby v rámci provozu stavby jako veřejnosti přístupného muzea.
KONTROLNÍ DEN VEDENÍ MĚSTA
V úterý 26. července 2011 proběhl na staveništi vily Tugendhat kontrolní den, kterého se společně se zástupci památkových orgánů a Muzea města Brna zúčastnil primátor statutárního města Brna Roman Onderka a generální ředitel firmy UNISTAV, a. s. Miroslav Friš. Všichni zúčastnění vyjádřili uspokojení s dosavadním průběhem prací. Památková obnova vily Tugendhat by měla být dokončena na sklonku ledna 2012.
SRPEN 2011
ZAHRADA
V zahradě byl dokončen zdravotní a bezpečnostní řez dřevin. Ve spodní části zahrady došlo následkem silného větru k rozlomení vzrostlého jírovce. Po zhodnocení zdravotního stavu stromu rozhodli odborníci o jeho asanaci. Dále byla zahájena obnova zahradních cest (pokládka štěrkových vrstev). V horní části zahrady při podnoži domu proběhlo vzorkování zdiva zídek z lomového kamene.
TERASY
U zahradní terasy (2. NP) bylo dokončeno vyzdívání obvodových stěn z rubové strany transferovaných omítek a v těchto místech nyní probíhá montáž elektroinstalace. Z líce transferovaných omítek restaurátoři sejmuli textilní bandáž a dřevěný rošt, k němuž byly při transferu omítky ukotveny. Na severozápadní straně restaurátoři osadili repasované pásové ocelové okno. Nepůvodní podlahová souvrství zahradní terasy byla odstraněna a nahradila je nová hydroizolace.
Na horní terase (3. NP) zahájili restaurátoři osazení travertinových soklů. Na staveništi byla deponována zrestaurovaná velkoformátová terazzová dlažba, kvalitně provedená v 80. letech.
KOTELNA
V kotelně v technickém podlaží (1. NP) byl osazen ohřívač teplé užitkové vody a probíhá připojení historických kotlů na novou otopnou soustavu včetně napojení rozvodů vody. Původní ocelové zárubně dveří do kotelny byly repasovány a šířka vstupu byla upravena dle původního stavu.
KOVOVÉ PRVKY
Ocelové rámy pro velkoformátová okna připravují restaurátoři pro zasklení, které proběhne začátkem září. Na ostatní kovové prvky jsou aplikovány finální nátěry.
DALŠÍ PRÁCE
Do dutiny v příčce mezi pokojem chlapců a jejich sestry Hanny v tzv. ložnicovém patře (3. NP) restaurátoři osadili pouzdro posuvných dveří.
V prostoru kuchyně v hlavním obytném podlaží (2. NP) probíhá vzorkování referenčních ploch keramických bělninových obkladů, zároveň probíhá vzorkování dlažeb.
Na vnějším personálním schodišti bylo odstraněno nepůvodní terazzo z 80. let.
Ve 3. NP doplňují restaurátoři omítky na atikových částech fasády. V interiérech 3. NP pokračují práce na aplikaci tenkovrstvých omítkových vrstev.
ZÁŘÍ 2011
ZASKLÍVÁNÍ
V průběhu září byla osazena velkoformátová skla v hlavním obytném prostoru, tj. mléčná prosvětlená stěna, zasklení zimní zahrady a veškeré zaklení velkoplošných oken včetně obou spouštěcích oken. V uliční partii domu proběhlo zasklení mléčné zaoblené stěny hlavní vstupní haly. Skla byla osazena dle původní technologie, tj. do sklenářského tmelu, který je z důvodu větší plasticity doplněn olejem Ovatrol.
ZAHRADA
Na základě vyvzorkovaných ploch zídek z lomového kamene při podnoži domu probíhá vyzdívání zídek, které je před dokončením. U zahradních cest byly dokončeny podkladní štěrkové vrstvy. Po zjištění špatného stavu jerlínu, který odhalil zdravotní řez, rozhodli odborníci o jeho asanaci.
TECHNICKÁ ZAŘÍZENÍ
Pokračuje připojení historických kotlů na novou otopnou soustavu včetně napojení rozvodů vody. Zároveň proběhlo napojení na veřejnou parovodní síť.
Kameny ze vzduchotechnické komory, která slouží ke zvlhčování vzduchu, byly očištěny a jsou připraveny k navrácení na původní místo.
KOVOVÉ PRVKY
Na vstupní terase provedli restaurátoři vzorové ošetření jednoho z nosných sloupů. Opláštění ocelových nosných sloupů v exteriérech je z tombaku, jehož povrch byl opatřen pozdějšími nátěry. Povrch tombaku byl degradován osmirkováním hrubým smirkovým papírem zřejmě z důvodu vyšší přilnavosti druhotných nátěrů. Druhotné nátěry jsou postupně odstraňovány chemickou cestou tak, aby byla v maximální míře zachována původní patina. Vzorový sloup na vstupní terase byl zároveň opatřen finálním voskem a připraven pro posouzení projektanty a orgány památkové péče.
U venkovních ocelových zábradlí při technické terase a zaměstnaneckém schodišti proběhlo očištění a byl aplikován základní antikorozní nátěr.
Dále bylo rozhodnuto, že autentická část ocelové nohy nesoucí kulatý jídelní stůl nebude uložena v depozitáři, ale bude osazena na původní místo.
DALŠÍ PRÁCE
Z rubové strany vyzděných obvodových stěn zahradní terasy (2. NP) byly dokončeny finální omítkové vrstvy. Na horní a nástupní terase (3. NP) restaurátoři dokončují osazování travertinových soklíků.
V tzv. tunelu (2. NP) probíhá očištění cihelného zdiva a pokládka betonové dlažby do pískového lože.
Na základě vyvzorkovaných ploch probíhá obložení keramickými bělninovými obkladačkami v kuchyni (2. NP) a v někdejší prádelně (1. NP).
V interiérech 3. NP dokončili restaurátoři práce na aplikaci tenkovrstvých omítkových vrstev. Dále probíhají tyto práce ve 2. a 1. NP.
Ze vstupní haly restaurátoři demontovali obložení dřevěné palisandrové stěny, které bylo odvezeno do restaurátorských dílen.
ŘÍJEN 2011
ZAHRADA
V zahradě probíhá dokončování cest a zahradních schodišť. Zídky z lomového kamene jsou již dokončeny a na plochách nad nimi se osazuje vegetace. Dokončeny byly drenáže kolem domu a dokončují se rozvody elektro a závlahy. V zahradě byly vysazeny vzrostlé stromy (smuteční vrba a javor). Terén je připraven na pokládku travního koberce, která byla již na konci měsíce zahájena.
OBKLADY
V kuchyni (2. NP) a v koupelnách rodičů a dětí (3. NP) byly z větší části dokončeny bělninové obklady. Dále se realizují bělninové obklady v promítací místnosti a v koupelně v personálním traktu (2. NP).
KOVOVÉ PRVKY
Restaurátoři odstranili nepůvodní nátěry z ocelové konstrukce pergoly a půlkruhové lavičky na horní terase (3. NP). Na pergole zrestaurovali a napnuli původní dráty. Na lavičce obrousili sváry z 80. let a poškozené vodorovné trubky připevnili do původní pozice. Obě konstrukce byly opatřeny základovým olejovým nátěrem. Všechna okna a dveře jsou zasklena a probíhá jejich zatmelování, restaurátoři aplikují finální nátěry. Na sloupech v exteriérech očišťují restaurátoři opláštění. Vzorový sloup na horní terase byl schválen při zasedání THICOM. Dále probíhají zámečnické práce a příprava pro stavbu, např. lemování betonu pro osazení betonových kachlí na topný kanál v technickém podlaží (1. NP). Bylo dokončeno restaurování jídelního výtahu, který je očištěn a plně funkční. Garážová vrata jsou zrestaurována a jsou připravena k finálnímu nátěru.
KÁMEN A DLAŽBY
Restaurátoři osazují travertinové stupně na schodišti zahradní terasy. Na schodišti u personálního traktu provádějí terazzové mazaniny. Na horní terase (3. NP) jsou pokládány zrestaurované velkoformátové terazzové dlaždice z 80. let. Na technické terase při ulici Černopolní byla zahájena pokládka betonové dlažby. Na ulici Černopolní již začala pokládka chodníkové dlažby.
DALŠÍ PRÁCE
Zídka pod uličním oplocením je sanována a její povrch je připraven k finálnímu nátěru. Zároveň probíhá sanace a repase betonové zdi na severozápadní hranici pozemku.
V ložnicovém patře (3. NP) zahájili restaurátoři práce na povrchových úpravách dřevěných dveřních zárubní. Dále byly osazeny dřevěné vnitřní parapety oken a dřevěné sokly u podlah za radiátory.
V ložnicovém patře (3. NP) bylo položeno přírodní linoleum, vyrobené podle původních receptur firmy Deutsche Linoleum Werke (DLW) v Německu. V současnosti pokračuje pokládka linolea v hlavním obytném prostoru (2. NP).
Ve všech podlažích probíhá kompletace elektro (vypínače a zásuvky).
V kotelně (1. NP) byly dokončeny rozvody ústředního topení a rozvodu vody. V domě byla osazena otopná tělesa.
ŠESTÉ ZASEDÁNÍ THICOM
V pátek 21. října 2011 proběhlo ve vile Tugendhat a na nedaleké Mendelově univerzitě šesté zasedání Mezinárodního expertního poradního sboru pro zajištění odborného dohledu nad realizací památkové obnovy vily Tugendhat v Brně (THICOM – Tugendhat House International Committee). Hlavními okruhy jednání byly vnější a vnitřní omítky včetně transferů omítek, kámen, sklo, kov, vestavěné prvky ze dřeva, povrchy dřeva a rekonstrukce nábytku ze dřeva. Dále technické a sanitární vybavení, linoleum, textilie a zahrada. Konzultovány byly také otázky údržby a oprav stavby po skončení památkové obnovy a koncept muzea v prostorách vily. Všichni členové THICOM vyjádřili maximální uspokojení s pokrokem a kvalitou dosud provedených prací.
LISTOPAD 2011
KÁMEN A DLAŽBY
Na schodišti zahradní terasy probíhá pokládka travertinových stupňů. Současně restaurátoři očišťují povrchy travertinových prvků v exteriérech i interiérech a u poškozených prvků doplňují chybějící části. Na horní terase (3. NP) dokončují restaurátoři pokládku velkoformátové terazzové dlažby. Na terase u bytu správce (3. NP), na personální terase a v tzv. tunelu (2. NP) byla položena betonová dlažba. Na schodišti u personálního traktu byla dokončena a vybroušena terazzová mazanina. V koupelně rodičů a dětí (3. NP) a na WC za promítací místností (2. NP) položili restaurátoři kamenné dlažby.
ZAHRADA
V zahradě byla dokončena výsadba zeleně včetně položení travního koberce. Hotova je také cestní síť s mlatovým povrchem a všechna zahradní schodiště z lomového kamene. Primátor města Brna Roman Onderka převzal v pátek 11. 11. 2011 v 11 hodin revitalizovanou zahradu, která byla uvedena do stavu těsně po dostavbě domu v roce 1930.
KOTELNA A TOPENÍ
Ve středu 16. 11. 2011 primátor města Brna Roman Onderka osobně slavnostně zatopil v historickém kotli Strebel. Po dokončení montáže otopných těles, teplovzdušných výměníků a registrů podél prosklené stěny v hlavním obytném prostoru i v zimní zahradě (2. NP) tak mohl být spuštěn topný systém v celém domě.
DŘEVĚNÉ PRVKY
Ve všech podlažích domu jsou restaurovány dřevěné zárubně dveří. Z restaurátorských dílen byly přivezeny původní prvky vestavěných skříní do pokojů pána a paní (3. NP). Dále proběhlo osazení vnějších dřevěných svinovacích rolet ve 3. NP. V ložnicích ve 3. NP byla dokončena montáž dřevěných soklů u podlah a tyto práce pokračují ve 2. NP.
KOVOVÉ PRVKY
Na sloupech v exteriérech dokončili restaurátoři očištění opláštění. Dále se dokončují finální nátěry ocelových konstrukcí pergoly a půlkruhové lavičky na horní terase (3. NP). Finální nátěr byl aplikován také na vrata garáže (3. NP). Ve strojovnách spouštěcích oken v technickém podlaží (1. NP) se zprovozňují posuvné mechanismy. V kotelně (1. NP) bylo osazeno ocelové schodiště se zábradlím. V technickém podlaží (1. NP) probíhá čištění vnitřních povrchů původního vzduchotechnického potrubí.
DALŠÍ PRÁCE
V prostorách pro personál ve 2. NP (někdejší pokoje kuchařky a pokojských) bylo položeno přírodní linoleum v šedé barvě, vyrobené podle původních receptur firmy Deutsche Linoleum Werke (DLW) v Německu. V místnosti ostrahy (někdejší pokoj kuchařky) jsou osazeny koncové prvky elektro-slaboproud.
Ve 3. NP bylo dokončeno osazení kovových částí stropních svítidel.
V koupelně bytu správce (3. NP) byla osazena a zazděna poslední ze čtyř van.
Restaurátoři provádějí finální nátěr zídky pod uličním oplocením.
PROSINEC 2011
KOVOVÉ PRVKY
Ve 3. NP dokončili restaurátoři nátěry ocelových konstrukcí a osadili dveřní kování na ocelových dveřích a na oknech. Ve 2. a 3. NP byly instalovány vodící kolejnice pro závěsy. Restaurátoři očistili kovovou konstrukci točitého schodiště z 2. NP do 1. NP a opatřili ji základním nátěrem. Na horní terase (3. NP) byla do terazzové dlažby osazena nová kovová konstrukce stolu a dochovaná původní ocelová konstrukce půlkruhové lavice byla osazena na původní místo. Restaurátoři opětně sestavili jednotlivé části uličního oplocení včetně vjezdové brány a vstupních branek. V tzv. klimatizační jednotce v technickém podlaží (1. NP) byl zprovozněn pohon ventilátoru vzduchotechniky. Ve všech podlažích domu byla opatřena finálními nátěry topná tělesa a přívodní potrubí k nim.
KÁMEN A DLAŽBY
Restaurátoři dokončili montáž schodiště zahradní terasy z travertinových stupňů a obvodového lemu s okapovým nosem. Na horních terasách (3. NP) byla dokončena pokládka velkoformátové terazzové dlažby a na technické terase při ulici Černopolní byla dokončena betonová dlažba. Ve vstupní hale (3. NP) a na hlavním vnitřním schodišti dokončili restaurátoři očištění původních travertinových prvků (dlažba, schodišťové stupně). Dokončena byla také betonová dlažba v tzv. tunelu (2. NP), kde bylo zároveň očištěno původní cihelné zdivo. V prostoru tzv. tunelu byly realizovány dva vestavěné boxy, které budou sloužit jako skladovací prostory pro potřeby provozu objektu.
OBKLADY
V průběhu prosince bylo dokončeno obezdění van v koupelnách včetně bělninových obkladů. V technickém podlaží (1. NP) se dokončují obklady stěn a dlažby v prostoru někdejší koksovny. Restaurátoři zde také vyčistili dochovaný původní černý keramický obklad ve shozu na koks, který byl po odstranění zazdívky obnoven. Očištěny byly i původní dochované keramické bělninové obklady v ostění výtahu na popel v kotelně a v místnosti pro ukládání kožichů.
DŘEVĚNÉ PRVKY
V tzv. ložnicovém patře (3. NP) restaurátoři dokončili montáž replik skříní v pokoji guvernantky a v pokoji slečny. V pokoji pána a paní byla dokončena montáž restaurovaných původních vestavěných skříní. Mezi pokoji slečny a chlapců byly instalovány posuvné dveře. Ve 3. NP dokončili restaurátoři finální nátěry dřevěných dveřních zárubní.
ELEKTRO
Ve všech podlažích domu byla dokončena montáž elektrických zásuvek a vypínačů (historické repliky i současné skryté zásuvky za soklovými lištami). V 1. NP a ve 3. NP byla dokončena montáž stropních a nástěnných svítidel.
DALŠÍ PRÁCE
V hlavním obytném prostoru byla dokončena pokládka linolea DLW.
Na zahradním průčelí byly dokončeny montáže markýz.
V technickém podlaží (1. NP) dokončili restaurátoři vnitřní omítky a izolace s kletovaným povrchem. V 1. NP byla zahájena realizace vestavěných WC pro veřejnost.
Restaurátoři dokončili finální nátěr zídky pod uličním oplocením.
Zahradníci do objektu navezli kompletní rostlinný inventář. Dovezeny byly také dřevěné truhlíky pro mobilní zeleň na terasách.
LEDEN 2012
DŘEVĚNÉ PRVKY A NÁBYTEK
V hlavním obytném prostoru (2. NP) restaurátoři instalovali zpět na své místo původní knihovnu s dýhou z makassarského ebenu včetně replik polic, z nichž se zachovala pouze jedna původní.
Do původních vestavěných skříní v pokojích pána a paní (3. NP) bylo doplněno jejich vnitřní vybavení (police, zásuvky).
Restaurátoři dokončili montáž replik vestavěných dřevěných prvků v 1. a ve 2. NP. Do objektu byl přivezen veškerý volně stojící a sedací nábytek.
TEXTILIE
V ložnicovém (3. NP) i v hlavním obytném podlaží (2. NP) byly položeny veškeré orientální koberce, koberec z ovčí vlny s vysokým vlasem v pokoji paní a ručně tkaný koberec z přírodní světlé vlny před onyxovou příčkou v hlavním obytném prostoru. Současně byly zavěšeny závěsy ze šantungového hedvábí a sametu.
DALŠÍ PRÁCE
Restaurátoři ošetřili a vyleštili opláštění sloupů ve vstupní hale (3. NP) a v hlavním obytném prostoru (2. NP). Současně pečlivě očistili onyxovou příčku.
V hlavním obytném prostoru (2. NP) byla instalována restaurovaná svítidla od Poula Henningsena.
V molové komoře v technickém podlaží (1.NP) restaurátoři očistili v plném rozsahu dochované původní bělninové obklady a dlažbu, které se zde zachovaly v plném rozsahu.
Do ocelových dveří v celém objektu bylo vsazeno filcové těsnění.
Původní i nově doplněnou kletovanou mazaninu v technickém podlaží (1. NP) a v garáži (3. NP) restaurátoři ošetřili ochranným nátěrem na bázi vosku. Kletovaný cementový povrch tepelné izolace potrubí byl opatřen olejovým nátěrem.
V technickém podlaží (1. NP) bylo dokončeno nově vestavěné sociální zázemí pro veřejnost. Zároveň zde byly instalovány konstrukce pro expozici o vile Tugendhat včetně zařízení bookshopu.
Prostory ve 2. a 3. NP v personálním traktu, které budou složit provoznímu zázemí vily (pokladna, průvodci, vedení vily, Studijní a dokumentační centrum, velín), byly vybaveny soudobým funkčním nábytkem.
PŘEDÁNÍ STAVBY
Dne 24. ledna 2012 proběhlo plánované předání stavby. Veškeré stavební práce včetně interiérů tak byly v řádném termínu dokončeny.
ÚNOR 2012
KOLAUDACE STAVBY
Ve čtvrtek 2. února proběhla úspěšně kolaudace stavby.
V následujících dnech probíhaly v objektu úklidové práce a dolaďovaly se poslední detaily v instalaci interiérů.
V týdnu od 20. do 24. února bylo odstraněno zařízení staveniště před objektem na ulici Černopolní a byly provedeny úklidové práce v exteriérech – finální úprava chodníku a prostoru před vilou a v zahradě.
SEDMÉ ZASEDÁNÍ THICOM
V úterý 28. února 2012 proběhlo ve vile Tugendhat sedmé zasedání Mezinárodního expertního poradního sboru pro zajištění odborného dohledu nad realizací památkové obnovy vily Tugendhat v Brně (THICOM – Tugendhat House International Committee). Experti se podrobně seznámili s výsledným stavem obnovy a restaurace domu. V odpoledním zasedání přímo v objektu pak shrnuli výsledky provedených prací, s jejichž kvalitou vyjádřili maximální uspokojení. Závěrem doporučili některé dílčí korekce, které budou realizovány v rámci údržby a oprav stavby po skončení památkové obnovy.
SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ VILY TUGENDHAT
V úterý 29. února 2012 byla vila Tugendhat po dvouleté památkové obnově a restauraci slavnostně otevřena. Otevření vily, která je jedinou památkou moderní architektury v České republice zapsanou na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, předcházela tisková konference, které se zúčastnili představitelé města Brna v čele s primátorem Romanem Onderkou a jeho náměstkem Robertem Kotzianem, dcery stavebníků vily Daniela Hammer-Tugendhat a Ruth Guggenheim-Tugendhat, dále Ivo Hammer, Wessel de Jonge a Ana Tostoes za mezinárodní poradní sbor THICOM, generální ředitel firmy Unistav Miroslav Friš a ředitel stavby vila Tugendhat Michal Malásek a také zástupci projekčního týmu a Muzea města Brna.
Vlastní slavnostní akt otevření vily Tugendhat začal ve 13 hodin a proběhl za účasti významných hostů především z oblasti kultury. Všechny hosty i zástupce médií přivítal primátor statutárního města Brna Roman Onderka, po jehož projevu promluvili ředitelka vily Tugendhat Iveta Černá, nejmladší dcera stavebníků vily Daniela Hammer-Tugendhat, generální ředitel firmy Unistav Miroslav Friš a ministryně kultury České republiky Alena Hanáková.
Atmosféru výjimečného dne s výjimečným datem podtrhl hudební doprovod legendárního brněnského jazzmana Jaromíra Hniličky.