Nadčasový architektonický koncept, unikátní konstrukční a technické řešení, ušlechtilé a exotické přírodní materiály, výjimečné technické vybavení a zasazení do krajinného rámce – to byly důvody, proč byla vila Tugendhat 16. prosince 2001 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Právě před 15 lety se vila Tugendhat stala jedinou zapsanou českou památkou moderní architektury a také jedinou zapsanou památkou v Brně.
V posledních 15 letech prošla vila Tugendhat četnými změnami, z nichž nejvýraznější byla důkladná památková obnova v letech 2010-2012, v jejímž rámci byl celý objekt včetně historické zahrady uveden do stavu, který odpovídá původnímu řešení z 30. let 20. století. Od svého znovuotevření veřejnosti, 29. února 2012 se vila setkala s velkým zájmem tuzemské i zahraniční veřejnosti, který neupadá ani do dnešních dnů. Jen pro představu, zatímco v roce 2001 navštívilo vilu celkem 9 200 lidí, bylo o 15 let později stejného počtu dosaženo již v dubnu. Ročně vilou projde na 35 000 návštěvníků.
Vila Tugendhat, jako instalovaná památka moderní architektury, nenabízí svým návštěvníkům nejen tradiční prohlídkové trasy, (ale je živým muzeem s řadou) s celou řadou programů pro veřejnost. V podobě hudebních, tanečních a divadelních vystoupení, edukačních programů pro školy a gymnázia, případně pravidelných filmových projekcí, uvádějících legendární filmové snímky. Technické podlaží vily bývá využíváno i jako výstavní a přednáškový sál, zaměřený na odborné veřejné prezentace s tématikou moderní a současné architektury, organizované Studijním a dokumentačním centrem vily Tugendhat. Neméně důležitou aktivitou centra, založeného roku 2005, je publikační, od roku 2012 vydalo již 10 titulů.